20.01.20

Nominácia Košičan roka 2019: Ján Baláž

Kategória: Osobnosť - Veda, výskum a vzdelávanie

Kozmický konštruktér Ján Baláž už od roku 1986 pracuje v košickom Ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied, kde sa zaoberá vývojom vedeckej prístrojovej techniky pre vesmírne sondy a satelity. V roku 2019 ho Medzinárodná astronautická akadémia IAA zvolila za svojho člena korešpondenta v sekcii inžinierskych vied. Do akadémie ho uviedli v októbri na slávnostnom galavečere vo Washingtone DC.

Ján Baláž vyštudoval elektrotechniku na Technickej univerzite v Košiciach, kde obhájil aj svoju dizertačnú prácu. Vždy ho však viac ako len práca s informáciou lákalo praktické konštruovanie experimentálnej techniky a riešenie súvisiacich technických problémov. So zahraničnými pracoviskami spolupracoval na príprave 13 vesmírnych vedeckých misií, no v našej krajine ho do povedomia najviac dostalo zostrojenie sondy Rosetta, ktorá ako prvá v histórii pristála na kométe.  V súčasnosti „práca jeho rúk“ už letí k planéte Merkúr na palube sondy BepiColombo, ďalšia čoskoro poletí k mesiacom Jupitera na palube sondy JUICE.

Ako vášnivý popularizátor vedy si čaro vesmíru nenecháva len pre seba. Často vysvetľuje laikom, no tiež deťom, prečo by ľudia mali spoznávať aj iné planéty.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím