Viazal kytice pre Billa Clintona i Catherine Deneuve
Rado Bomba je Košičan, absolvent stavebnej priemyslovky. Neskôr študoval na Technickej univerzite v Košiciach. Pred viac ako desiatimi rokmi sa zbalil a odcestoval za veľkú mláku. Asi ako máloktorý inžinier zavesil techniku na klinec a začal sa venovať kvetom.
„Rozhodol som sa odísť do New Yorku v roku 1997. Bolo to podmienené hlavne zmenou prostredia,“ začal náš rozhovor. „Kvety sú tam viditeľné v každom hoteli, na recepciách apartmánových domov, v obchodoch, reštauráciách, kaderníctvach. Taktiež to bolo podmienené aj stretnutiami s ľuďmi, ktorí sa v kvetinovom biznise pohybovali. Kvety prebudili vo mne kreatívnu stránku, niečo, čo v sebe človek má, ale ešte o tom nevie.“
[ad][/ad]Chcel zarobiť a cestovať
Cesta do Ameriky mala úplne prozaický charakter. „Chcel som sa hlavne zdokonaliť v angličtine, zarobiť si peniaze na cestovanie a cestovať. To sa mi podarilo a precestoval som väčšinu národných parkov v USA a spoznal krajinu.“
Samotný New York však podľa Rada Bombu nie je Amerikou. „Keď prídete do takejto krajiny s 500 dolármi vo vrecku, človeku nezostáva nič iné, iba byť extrémne pozitívny a nájsť si prácu, ktorá by ho živila s minimálnymi jazykovými schopnosťami,“ spomína a zároveň konštatuje, že mal šťastie na ľudí, ktorí mu pomohli. „Pracoval som prevažne pre Američanov, pomáhal im okolo domu, či už v záhrade, alebo v dome v New Jersey a vo Philadelphii. To mi dalo dostatočné základy pre konverzačnú angličtinu, až som sa zamestnal v spoločnosti SYSCO, kde som pôsobil tri roky na pozícii regionálneho manažéra. Tu som sa naučil pochopiť business z amerického korporátneho pohľadu. A až potom nastal čas na vlastný biznis…“
Jednoducho, šťastie
Niekto sa v Amerike uchytí, iný sa trápi. Nuž, a ďalší má, jednoducho, šťastie.
„Za to, čo robím, sa musím poďakovať českej kvetinovej dizajnérke Aničke Sinovej, ktorá je v New Yorku viac ako tridsať rokov. V tom čase robila kvety pre také mená ako Gucci, Goodman Bergdorf a spolupracovala s Lewisom Millerom, špičkovým kvetinovým dizajnérom na Manhattane. Boli sme skupinka Slovákov a Čechov, ktorá sa chodievala pozerať na hráčov New York Rangers – Jaromíra Jágra a Wayna Gretzkého do Madison Square Garden. Anička bola jedna zo skupinky a cez prestávky sme kecali o kvetoch. Prešlo niekoľko rokov predprípravy, štúdií a nakoniec mi pomohla otvoriť si kvetinárstvo v Brooklyne v časti Ft. Greene pod názvom Stem (stem, po angl. stonka – pozn. autora).
Štúdium v Amerike
Začiatky boli hlavne o trpezlivosti. Kvetinový dizajn začal Rado Bomba študovať popri práci v Brooklyn Botanical Garden.
„Moja lektorka mi fandila a na konci štúdia mi prehovorila do duše, aby som sa neprestal kvetinovému dizajnu venovať. Počúvol som.“
Priestor pre svoj prvý Flower Shop si vybral v Brooklyne. „Bol prázdny, majiteľ priestorov však mal v ňom naskladané použité pneumatiky a nechcel mi ho prenajať. Bol situovaný vedľa jeho pneuservisu. Trvalo mi pol roka, kým som ho presvedčil,“ spomína.
Obchod s kvetmi je tam dodnes, pneuservis sa premenil na Coffey Shop.
[ad2][/ad2]Slávne osobnosti
Medzi zákazníkov košického kvetinára patrili v Amerike aj známe osobnosti, ako napríklad prezident Bill Clinton, herečka Catherine Deneuve, spevák Peter Gabriel.
V USA funguje Clinton Foundation, čo je organizácia, ktorá sa zameriava na ochranu životného prostredia a zlepšenie podmienok detí. Ich filantropická činnosť spočíva aj v organizovaní večierkov s koncertmi a pozvanými slávnymi osobnosťami. „V roku 2013 mi bolo ponúknuté participovať na takejto udalosti v Brooklyn Academy z Music, a to som nemohol odmietnuť.“ Peter Gabriel má tiež neziskovku The Witness a je dlhoročným zákazníkom Stem Ft. Greene. „Pán Gabriel je tiež veľmi aktívny pri organizovaní zbierok pre osožné veci.“
Catherine Deneuve zas bola v roku 2011 v New Yorku predstaviť svoj nový film Potiche s režisérom Francoisom Ozonom. „Produkčná počas screeningu a diskusie s herečkou za mnou pribehla s prosbou, aby som pre Catherine urobil niečo francúzsky nádherné. Vedel som, že má blízky vzťah ku kvetom, niektoré sú po nej dokonca aj pomenované. Akurát v ten deň som na newyorskom flower markete kúpil rozvíjajúce sa biele pivónie a v priebehu pol hodiny som z nich urobil kyticu s akcentmi staroružovej…“
New York je však plný rôznych osobností. „Osobne som sa stretol s herečkami Rosie Perez či Keri Russell, z hudobníkov môžem spomenúť napríklad Andyho Fletchera z Depeche Mode.“
V minulosti kvetinára oslovil aj módny časopis Vogue. Išlo o projekt, v ktorom piati newyorskí kvetinoví dizajnéri vytvoria kvetinové aranžmány korešpondujúce s jarným kvetinovým trendom zadaného módneho návrhára. Dostal Christiana Diora. „Bola to sranda, ale aj obrovská výzva. Mohol som si porovnať diela ostatných dizajnérov, ktorých osobne poznám a s ktorými profesijne dospievam, ako Emily Thompson či Flower Girl NYC.“
Kráľovská svadba
Rado Bomba si však najviac váži príležitosť, keď dostal v roku 2009 dôveru holandskej kráľovskej rodiny. Princezná Christina (zomrela v auguste 2019, pozn. red.) ženila svojho syna Bernarda Guillerma s Evou Prinz Valdez.
„Trápne je, že pri prvom stretnutí s nimi som nevedel, ako sa správať. Ukloniť sa? Skloniť hlavu? Pokľaknúť? Nakoniec, sú to obyčajní ľudia ako my ostatní a pri neoficiálnom stretnutí si na oslovenia nepotrpia.“ Svadobnej výzdobe predchádzali dve skúšobné kolá individuálnych kusov výzdoby – najprv svadobná kytica, a potom aranžmán na stôl. „Špecifické pre ich svadobnú výzdobu bolo, že každá družička mala kyticu vyrobenú z jedného druhu kvetov a nevesta mala v svadobnej kytici mix týchto kvetov. Robil som pre nich celú kvetinovú výzdobu vrátane kostola a sály.“
Zeleň, veľa zelene
A z akých kvetov florista najradšej aranžuje? „Povedal by som, že so všetkými okrem gerbier a antúrií. Tie z nejakého dôvodu nie sú moje obľúbené. Pri práci s kvetmi sa kvetinový dizajnér pozerá na to, ako a čo je schopný vytvoriť z materiálu, ktorý má k dispozícii. Závisí to aj od toho, aký má deň. Moja práca ma baví. Je to neustála výzva. Milujem zeleň a rád kombinujem rôzne druhy zelene dokopy. Zeleň je základ kvalitného aranžmánu. Kvety ho iba dotvárajú a dávajú mu farbu, tón a atmosféru. Moji klienti, povedal by som, očakávajú, s čím ich prekvapím…“
Kytice si vo väčšine prípadov Rado aranžuje sám. „Ak ide o niečo rozsiahlejšie, ako svadba, potrebujem pomoc a ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť vo všetkom. Páči sa mi, keď sú to ľudia, ktorí rozmýšľajú a prichádzajú s námetmi a vedia, čo a ako majú robiť, keď im to raz vysvetlím.“
Už aj v Košiciach
Onedlho otvorí Rado Bomba svoju predajňu v Košiciach. „Som Košičan, tu som sa narodil, chcem niečo dať ľuďom z toho, čo som sa naučil za mlákou. Mám rád ľudí, ktorí sú otvorení a cítiť v nich chuť žiť. Človek si uvedomí, keď sa vráti zo zahraničia, kde žil, že sa tu ľudia málo usmievajú. Rád by som vytvoril prostredie pre zákazníka v centre mesta, kde si budú môcť sadnúť na pár minút, vkĺznuť medzi kvietky a zrelaxovať. Pobočka sa bude volať Rado Bomba Flower Design alebo U Bombu. A bude na Zvonárskej 12 v Košiciach. A nehovorte to nikomu, ale plánujem aj ďalšie predajne.“
A na aké kvety sa môžu Košičania tešiť? „Holandsko je svetová mekka kvetinového biznisu. Najväčšia burza je v meste Alsmeere. Každý deň ňou prejde 20 miliónov kvetov z rôznych končín sveta. Kvety z Holandska, Izraela, Južnej Ameriky, Austrálie, Kene, Japonska, Nového Zélandu sú do 24 hodín dopravené tam, a potom distribuované do ostatných častí sveta. To je aj môj zdroj. Ale hlavne od jari do jesene sa snažím využiť to, čo ponúka slovenský trh.“
Prekrásne kytice košického kvetinára sú však známe aj v jeho rodných Košiciach. „Moje aranžmány mohli vidieť Košičania napríklad vo Východoslovenskom múzeu, ale aj na rôznych spoločenských akciách, svadbách, eventoch, donedávna v mnohých košických reštauráciách či hoteloch, ale aj v televíznom štúdiu KOŠICE:DNES.“
Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu TOP KOŠICE. Celé vydanie si môžete prezrieť TU
[ad3][/ad3]