Mýty a legendy o slnečných okuliaroch
Zrak si pred slnečným žiarením chráni okuliarmi až 90 percent Slovákov. Pri ich nákupe ale podliehajú radu zaručených „rád“.
„Dnes si veľa ľudí kupuje okuliare po sezóne vo výpredajoch, niektorí ich dedia po svojich blízkych, iní s nimi prichádzajú z dovoleniek s nedekódovateľným UV filtrom a značkou rámu,“ začala náš rozhovor o dôležitom letnom doplnku očná lekárka MUDr. Lucie Kvapilová.
„Iný druh ‘nákupných sliedičov’ sa necháva ‘ukecať’ na ozaj zbytočne drahé okuliare, s ktorými je vidieť aj rybky na dne oceánu, ale načože, keď najbližšie jazero je Čaňa. A tam neuvidíte ani len kamene…“
PRVÝ FAKT: SLNKO JEDNORAZOVO ZRAK NEPOŠKODÍ
„Frekventované vystavovanie sa slnečnému žiareniu s prímesou prachu a smogu môže spôsobiť rôzne výrastky (pingueculy, pterýgia) či prerastanie blaniek cez zreničku, čo je však iba kozmetická záležitosť. Ale môže aj urýchliť progres sivého zákalu, zvrhnúť pigmentové névy (materské znamienka) na dúhovke či cievovke a zapríčiniť tak vznik rakoviny kože očných viečok a spojivky,“ hovorí Dr. Kvapilová.
„Flirtovanie pri bazéne, pri mori, slnečné okuliare ako dekorácia miesto čelenky môžu večer pôsobiť nepríjemnejšie ako mix drinkov: oči pália a režú. Neľakajte sa – zväčša postačia očné lubrikanty alebo mastička. Pri dlhodobej expozícii intenzívnemu slnečnému žiareniu bez ochrany zraku však môže dôjsť k poškodeniu sietnice.“
DRUHÝ FAKT: ČÍM TMAVŠIE SKLÁ, TÝM VÄČŠÍ FRAJER
Pri výbere slnečných okuliarov je dôležitý UV filter, ktorý by mal byť v plnom rozsahu spektra UV žiarenia 400 a menej. Ten však nesúvisí s farbou okuliarových šošoviek. „Aj číre slnečné okuliare môžu mať dostatočný UV filter chrániaci zrak pred škodlivým slnečným žiarením.
Podľa európskych normatívov majú všetky okuliarové šošovky zakúpené v očných optikách UV filter v štruktúre šošovky zakomponovaný. Tmavé okuliare bez UV filtra sú pre oči škodlivé. Pod tmavými sklami totiž dochádza k rozšíreniu zreníc. A tak napriek turbo čiernym slnečným „imidžovkám“ značky XYZ nositeľom do očí vpadne množstvo škodlivých lúčov,“ upozorňuje pani doktorka.
TRETÍ FAKT: JEDNY URČITE NESTAČIA
Pred nákupom slnečných okuliarov je vhodné ujasniť si, či ide o vec imidžu, alebo majú byť okuliare funkčné. Vždy je rozdiel, či ich bude potrebovať šofér, rybár, pacient po operácii sivého zákalu. Kupovanie slnečných okuliarov je hotová filozofia – treba dbať v prvom rade na funkčnosť (na rovníku budete potrebovať o niečo silnejšie UV), pohodlie (okuliare nemajú chrániť pol hlavy, ale okolie očí spredu, zhora a zboku) a tiež nie sú vhodné jedny a tie isté na pravé poludnie, k vode, do mesta či na večerné posedenie pri pivku. Preto je dobré ich mať doma viac.
ŠTVRTÝ FAKT: NIKTO NIE JE TAKÝ BOHATÝ, ABY SI KUPOVAL LACNÉ VECI
Vysoká cena jediných okúzľujúcich okuliarov, ani nízka cena naraz piatich párov (nakoľko my, ženy, sme stvory veľmi ‘rozhodné’) nezaručuje vždy aj dostatočnú ochranu zraku. „V očných optikách je bežne možné požiadať o zmeranie UV filtra a stupňa zafarbenia slnečných okuliarových šošoviek. Skutočne to odporúčam.
V neposlednom rade je tiež dôležité, aby ste sa v okuliaroch cítili dobre. Mali by dostatočne kryť oči zo všetkých strán, nevyrobiť ‘efekt dostihového koňa’, mali by byť ľahké, netlačiť na spánkoch, ani za ušami a riasy by sa nemali dotýkať skiel,“ konštatuje MUDr. Kvapilová.
Kategórie farebného filtra
Označujú sa jednoducho – od nuly po číslo štyri. Hodnota ukrýva priepustnosť svetla.
- Kategória 0: patria sem okuliarové šošovky, ktoré sú bezfarebné, číre.
- Kategória 1: žlté okuliarové šošovky. Slúžia ako ochrana pri športe, používajú sa pri polojasnom počasí. Oko nepociťuje tak skoro únavu.
- Kategória 2: okuliarové šošovky s miernym stmavením. Nosia sa pri miernom slnečnom žiarení, podvečer, dopoludnia.
- Kategória 3: tmavé okuliare, ktoré sa predávajú najčastejšie. Nosia sa pri silnom slnku a sú vhodné na pobyt pri mori.
- Kategória 4: veľmi tmavé okuliare vhodné pre extrémne športy alebo na pobyt vo vyšších nadmorských výškach. Nemali by sa používať na riadenie automobilu
Foto: shutterstock