Doprajte svojim deťom vyváženú stravu
Predškolský a školský vek je obdobie, keď si deti budujú svoje stravovacie návyky a tie im, s veľkou pravdepodobnosťou, ostanú na celý život. Ovplyvňuje ich domáce prostredie, v ktorom vyrastajú a neskôr aj materská a základná škola, do ktorej nastúpia.
Zároveň je toto obdobie dôležité pre správny rast a vývoj detí. Aby sme im ho zabezpečili, mali by naše deti prijať dostatočné množstvo živín, vitamínov a minerálnych látok. To sa dá docieliť najmä vyváženou a pravidelnou stravou. My ako rodičia ideme našim ratolestiam často príkladom. Preto by sme aj my sami mali jesť iba to, čo očakávame od našich detí. Je samozrejmé, že aj my „dospeláci“ máme občas chuť „zhrešiť“. Prvoradá by však pre nás mala byť snaha vytvoriť u detí dobré návyky na zdravú životosprávu. A to môžeme docieliť práve tak, že im pôjdeme príkladom. Neskôr však nastúpia do materskej či základnej školy a prechod na závodnú kuchyňu pre nich môže byť neraz náročný. Miesto obedu potom minú vreckové na návštevu bufetu či fastfoodu alebo čakajú hladné až na návrat domov.
Kritika stravovacích zariadení
Stravovanie na školách je medzi rodičmi často diskutovanou témou. Neraz sa ozývajú kritické hlasy zo strany rodičov ohľadom nedostatočnej pestrofarebnosti školského stravovania. Na viacerých školách po Slovensku v nedávnej dobe vznikli rôzne iniciatívy, ktorým nie je ľahostajné, ako sa deti počas vyučovania stravujú. Aktívne v tejto otázke je aj ministerstvo školstva.
Snaha o pestrosť
Podľa dostupných štatistík ministerstva školstva sa v jedálňach školského typu (materské, základné a stredné školy) stravuje v súčasnosti v priemere až 66% detí a žiakov. Hlavnou požiadavkou týchto iniciatív je zvýšenie podielu vitamínov, minerálov a vlákniny v strave detí, a naopak zníženie množstva tuku a cukru v ich strave. Volajú po
nahrádzaní vyprážania a fritovania pečením s podstatne menším podielom tuku. Dochucovanie soľou a umelými dochucovadlami by malo byť nahradené čerstvými bylinkami či dokonca orechami alebo syrom. Pred časom sa takisto začali dopĺňať receptúry školských jedální o zeleninové, bezmäsité a zemiakové pokrmy. Do jedálnych lístkov tak pribudli suroviny ako tofu, bulgur, špargľa či tekvica hokkaido.
Na lepšie sústredenie
Nezabúdajte, že nekvalitné a nevyvážené stravovanie (veľa cukrov, polotovarov, množstvo jedál živočíšneho pôvodu) sa môže u detí prejaviť nielen v naberaní hmotnosti, ale poruchou sústredenia sa a koncentrácie
Pozor na cukry
Okrem školských zariadení je často diskutovanou otázkou aj množstvo cukrov v strave našich najmenších. Deti predsa sladkosti jednoducho milujú! Aby sme však u tých najmenších nebudovali závislosť na sladkom, je dôležité poskytnúť im najmä prirodzenejší zdroj cukrov. Cukry sa predsa nachádzajú aj v čerstvom alebo sušenom ovocí či v mede. Pribaľte mu preto ráno do batôžka vždy aspoň jeden kus (ideálne jeho obľúbeného) čerstvého ovocia či zeleniny. Otázku sladkostí by sme však nemali riešiť formou príkazov a zákazov. Veď predsa viete, ako sa hovorí – zakázané Ovocie najlepšie chutí. Dovoľte preto svojim ratolestiam „prehrešky“ v podobe sladkostí, slaných pochutiniek či rôznych chrumiek konzumovať raz za čas a v obmedzenom množstve, aby to neskôr nerobili poza váš chrbát.
Dostatok tekutín
Netreba zabúdať ani na príjem dostatočného množstva tekutín. V predškolskom veku by deti mali prijať aspoň 1 liter tekutín denne, 5 až 7-ročné deti 1,5 až 2 litre tekutín denne, 8-ročné a staršie minimálne 2 litre tekutín denne. Pri výbere nápojov buďte obozretný. Skúste deti učiť, že nezdravé kalórie sa nachádzajú nielen v jedlách, ale častokrát bez toho, aby sme si to uvedomili, aj v mnohých nápojoch. Prízvukujte im, že aj sladké sýtené nápoje obsahujú množstvo cukrov. Podobne sú na tom mnohé džúsy z pultov obchodov. Tie by mali deti piť ideálne zriedené s vodou v pomere 1:1.
Pravidelná strava
Žalúdok detí je menší ako náš dospelácky. Aj preto by mali jesť častejšie a pravidelne, teda tak, ako nás to kedysi učili – 3-krát denne by si mali dopriať hlavné jedlo (raňajky, obed a večera) a 2-krát denne menšiu porciu (desiata a olovrant). Nezabúdajme ani na teplú stravu – tá by sa mala ocitnúť na detskom jedálničku aspoň 1-krát denne