Po chorobe si zvoľte radšej prechádzku ako fitko
Chvíľu je vonku pekne, slnečno, o pár minút začne fúkať, neskôr dokonca aj snežiť a po hodine sa opäť oteplí. Aprílové počasie ukazuje svoje vrtochy a človek sa veru nevie ani poriadne obliecť.
Nie je sa preto čomu čudovať, že veľa ľudí začína mať zdravotné problémy. Vírusy či baktérie však dlho v našom organizme nevydržia a vy sa pomaly a isto vraciate do „normálu“. Niektorí naberajú späť svoje sily pomalšie, iní veľmi rýchlo. Keďže cvičenie patrí k bežnému štandardu života, za ako dlho po odznení príznakov choroby je vhodné začať opäť cvičiť a venovať sa svojmu koníčku naplno?
KEDY ZAČAŤ?
Dá sa nabehnúť hneď po dobratí liekov do fitnes centra alebo treba začať opatrnejšie, pomaličky? „Po každom akútnom ochorení je potrebné dodržať dobu rekonvalescencie, zotavenia organizmu,“ hovorí MUDr. Jozef Sabo, televýchovný lekár Šport-artro centra v Nemocnici Košice-Šaca.
„Ešte dôležitejšie je to po prekonaní vírusového ochorenia a po liečbe antibiotikami. Doba, po ktorej je možné začať so zaťažovaním organizmu, je rôzna a závisí aj od závažnosti ochorenia. Bežne odporúčame začať s postupným zaťažovaním po 14 dňoch a v prípade aktívneho športovca s plným tréningom najskôr až po mesiaci. Je to však prísne individuálne.“
NA ÚVOD JE NAJLEPŠIA CHÔDZA
Najlepšou rekonvalescenciou je chôdza. To platí pre všetky osoby bez rozdielu fyzickej kondície. Chôdza je pre naše telo najzdravším a najprirodzenejším pohybom. Prechádzky, ktorých intenzita a dĺžka sa bude postupne zvyšovať, sú ideálne. Najprv začnite krátkymi, napríklad polhodinovými vychádzkami a postupne svoj pobyt vonku predlžujte. Ak nenastanú žiadne komplikácie, po siedmich dňoch môžu športovejšie ladení jedinci pridať aj beh.
Na cvičenie vo fitness centrách by chorí ľudia mali úplne zabudnúť. Ak však nemáte čas na dlhšie prechádzky alebo počasie je na takúto činnosť nevyhovujúce, zacvičte si ľahké, najprv preťahovacie cviky doma. Ak by ste sa zbytočne rýchlo vrátili do telocvične, je predpoklad, že opäť podľahnete nejakej viróze. Nehovoriac o tom, že ak budete vo fitku či posilňovni kýchať a smrkať, ostatní cvičenci tým určite nebudú nadšení.
SPRÁVNA ŽIVOTOSPRÁVA
Existujú nejaké lieky, prípadne výživové prostriedky alebo potraviny, ktoré by sme mali konzumovať, aby sa organizmus posilnil? „Je rozdiel, či ide o aktívneho športovca, alebo o rekreačne športujúceho človeka. Športovci majú prísny režim vrátane správnej životosprávy a užívajú aj podporné dovolené preparáty na zvládnutie maximálnych záťaží pri tréningu a preteku a na rýchlejšiu regeneráciu síl ako aj podporu imunitného systému. Rekreačne športujúca verejnosť si vystačí s bežnou vyváženou stravou a zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny. Sú to najväčšie zdroje vitamínov, ktoré podporujú organizmus pri fyzickej záťaži,“ uvádza dr. Sabo.
ČO JESŤ?
Všeobecne by sme mali konzumovať ľahko stráviteľné potraviny. Tuky a korenie medzi ne nepatria.
Ak sa chcete kvalitne najesť a zároveň doplniť tekutiny, zaraďte do svojho jedálneho lístka polievky. Vhodné sú mäsové a zeleninové vývary. Mäso si vyberajte chudé, najlepšie varené alebo dusené. Ako príloha je vhodná predovšetkým ľahko stráviteľná ryža. Významnú časť jedálnička by malo tvoriť čerstvé ovocie a zelenina. Zeleninové šaláty so zálievkou sú vynikajúce, pretože napr. klasická octová zálievka sa svojím zložením blíži rehydratačnému roztoku, ktorý sa používa v rámci liečby pri hnačke, jogurtová zálievka zas okrem iného doplní baktérie dôležité pre správne trávenie.
ZDRAVIE JE LEN JEDNO
Môže prudký návrat k cvičeniu organizmu nejako uškodiť? Ako hovorí doktor Sabo, “každý organizmus, či už aktívneho športovca, alebo rekreačne športujúceho, je vážne ohrozený, ak sa podcení rekonvalescencia a princíp postupného zvyšovania záťaže. Organizmus je oslabený a inak reaguje na záťaž. Ochranné mechanizmy tela môžu spôsobiť, že sa choroba vráti alebo nastanú iné zdravotné ťažkosti. Preto náhly návrat k plnému zaťaženiu organizmu po chorobe neodporúčam.”
Foto: nemocnica Šaca