Zdravie vo vajíčkovej škrupinke
Vajcia sú všeobecne považované za zdroj cholesterolu. Naše telo si ho však vie spracovať tak, aby sme nepocítili jeho zvyšovanie, aspoň nie do takej miery, aby sme sa chutnému a najmä výživnému jedlu vyhýbali. Koľko vajíčok teda môžeme zjesť bez toho, aby sme sa báli o svoje zdravie?
Samé pozitíva
Pokiaľ nie ste zástancami vajíčok a ich konzumácii sa z nejakých príčin vyhýbate, zdá sa, že nerobíte správne. Majú totiž niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré vo veľkom prevyšujú tie negatívne, ak vôbec nejaké existujú.
Vo vaječnom žĺtku sú obsiahnuté karotenoidy, teda látky, ktoré posilňujú sietnicu oka. Preto jeho konzumáciou vieme znížiť riziko očných chorôb. Zanedbateľný nie je ani fakt, že vďaka obsahu vitamínu E a selénia sa znižuje riziko osteoporózy a srdcových chorôb. Pomáhajú aj činnosti mozgu vďaka cholínu. Ide o látku, ktorej nedostatkom trpí vraj až 90 % ľudí. Bielkoviny, ktoré vajíčka obsahujú, zase napomáhajú svalovej hmote a sú dobré na kosti.
Schudnite s vajíčkom
Stále si myslíte, že nadmerné množstvo vajec vo vašom jedálničku môže byť škodlivé? Pre množstvo cholesterolu, ktorý obsahujú, sa to tak môže zdať. Náš organizmus si to však vie „zariadiť“. Naša pečeň produkuje veľké množstvo cholesterolu každý deň. Pokiaľ teda zjeme vajíčok viac, pečeň vyprodukuje menej cholesterolu a vyrovnáva tak jeho hladinu v tele. Navyše vajíčka navodzujú vďaka proteínu pocit sýtosti, preto toho zjete oveľa menej. Po výbornej omelete teda nepriberiete, práve naopak, vďaka vajíčkam môžete schudnúť.
Koľko zjesť?
Ak si kladiete otázku, koľko vajíčok jesť, aby vám to neuškodilo, a zároveň aby vám nechýbali jeho výživné látky, odpoveď nie je jednoznačná. Zjesť menej ako tri vajíčka týždenne je málo, viac ako šesť týždenne je vraj už zase veľa. Žiadne štúdie však nedokázali konkrétne negatívne účinky nadmerného konzumovania vajíčok. Záleží aj na vašej chuti a na vašom organizme. Určite však rannou omeletou, či uvareným vajíčkom na žemli nič nepokazíte.