Dnešná nedeľa je prvým jarným dňom
Rovnodennosť je okamih, v ktorom Slnko počas svojho ročného pohybu prechádza priesečníkom rovníka s ekliptikou. Príchod jari patril k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére.
V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu. V tento deň na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko, počas ktorého nezapadá vôbec.
Počas končiacej sa zimy dopadali slnečné lúče na severnú pologuľu zeme šikmejšie. Dni boli kratšie než noci, slnko svietilo nižšie nad obzorom, čiže bolo menej slnečného žiarenia a chladnejšie počasie.
Deň aj noc je rovnako dlhý
Slnečné lúče dopadajú kolmo na zemskú os, respektíve priamo na rovník. Zaujímavé je, že ak by pozorovateľ stál na rovníku, v prvý jarný deň na poludnie by videl slnko priamo nad sebou a jeho postava by nevrhala nijaký tieň.
Rozdielnu dĺžku dňa a noci spôsobuje sklon rotačnej zemskej osi o približne 23,5 stupňa.
Začiatky ročných období nemusia pripadať každý rok na rovnaký dátum. Začiatok astronomickej jari sa pohybuje v rozpätí medzi 19. marcom a 21. marcom, najčastejšie však nastáva 20. marca, ako aj tento rok.
Zvyky a tradície
Na Slovensku sa toto obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili po dedine a nakoniec ju buď hodili do vody alebo ju spálili. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.
(AP)