Ihnát: Na Reichstagu nevyvesil vlajku Američan, ale Soviet!
Diskusia o odstránení komunistických symbolov z Pamätníka vojakov Sovietskej armády sa stala jednou z hlavných tém posledných dní. Poslanec mestského zastupiteľstva a starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát, poskytol k danej téme vyjadrenie pre KOŠICE: DNES. Aj keď súhlasí s odstránením týchto symbolov zdôrazňuje, že história sa nedá prepísať.
HISTÓRIA SA NEDÁ VYMAZAŤ
Poslanec Ihnát upozornil na historické fakty, ktoré podľa neho nemôžu byť ignorované. „Na Reichstagu nevyvesil vlajku Američan alebo Angličan, ale Soviet,“ poznamenal, pričom poukázal na zásluhy Sovietskej armády pri oslobodení Európy počas druhej svetovej vojny. Podľa neho by tieto udalosti mali byť pripomínané, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou histórie.
Zároveň však dodal, že udalosti spojené s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 a aktuálnou vojnou na Ukrajine vrhajú iný tieň na symboliku spojenú s bývalým Sovietskym zväzom. „Rusi alebo Sovieti k nám vtrhli a ostali tu. A teraz Rusi vedú vojnu na Ukrajine, ktorá môže prerásť do globálneho konfliktu,“ uviedol Ihnát.
PODĽA IHNÁTA IDE O CITLIVÚ TÉMU
„Som za odstránenie komunistických symbolov,“ povedal poslanec Ihnát na margo Pamätníka vojakov Sovietskej armády, pričom však zdôraznil, že takéto kroky musia byť vykonané s rozvahou. Symboly, ako kosáky a kladivá, môžu byť podľa neho uložené na miestach, kde nebudú vzbudzovať v spoločnosti vášne, podobne ako iné historické pamätníky z čias komunizmu.
„Je to zároveň veľmi citlivá téma, ktorá sa dá využiť politicky či populisticky, a to tým, že sa poukáže na človeka, ktorý je proti tomu. Áno, nech sa to dorieši, ale treba to urobiť s rozumom. Keď to treba odložiť alebo nejakým spôsobom presunúť, tak nech sa to presunie, uviedol ďalej Ihnát.
Zároveň však varoval pred politizáciou témy, ktorá podľa neho nesmie odvádzať pozornosť od hlavných problémov mesta. „Toto nie je nosná téma Košíc. Máme finančnú krízu, rozbité chodníky a cesty, a potrebujeme zabezpečiť chod samospráv,“ dodal na záver Ihnát.
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Diskusia o osude Pamätníka vojakov Sovietskej armády v Košiciach rozdeľuje nielen verejnosť, ale aj miestnych politikov. Poslanec NR SR a Mestského zastupiteľstva Andrej Sitkár totiž zastáva názor, že história by mala byť zachovaná, a upozorňuje na finančnú i spoločenskú náročnosť predstavených riešení. Vo vyjadrení pre KOŠICE: DNES uviedol, že podľa neho by bolo najlepším riešením, ak by sa pamätník ponechal na pôvodnom mieste, kde bol postavený po druhej svetovej vojne.