Krátka analýza úspechu Petra Pellegriniho na Východnom Slovensku (KOMENTÁR)
Po druhom kole je jasné, že nasledujúcich päť rokov bude prezidentom Slovenskej republiky doterajší predseda strany Hlas – sociálna demokracia. Stane sa tak v poradí šiestou osobou, ktorá bude od vzniku samostatnej Slovenskej republiky tento mandát vykonávať. Cesta k víťazstvu bola značne kľukatá, keďže väčšina predpovedí pasovala do pozície tesného víťaza druhého kola prezidentských volieb Pellegriniho protikandidáta Ivana Korčoka. Čomu tak môžeme pripísať značný rozdiel v konečnom výsledku spoločne s výrazným úspechom víťaza vo východnej časti Slovenska?
Volebné výsledky v Košickom a Prešovskom kraji
Spomínaný úspech v Košickom a Prešovskom kraji potvrdzujú dáta z prvého a druhého kola. Ak začneme Košickým krajom, môžeme vidieť, že výsledky oboch kôl sa značne líšia. V úvodnom kole to bol Ivan Korčok, ktorý sa umiestnil na prvom mieste s náskokom takmer štyroch percent. V druhom kole bol výsledok diametrálne odlišný, keďže Peter Pellegrini získal o deväť percent viac hlasov, ako jeho úhlavný súper.
V rámci Prešovského kraja síce zvíťazil v oboch kolách prezidentských volieb Peter Pellegrini, avšak aj v tomto prípade sa výsledky odlišovali. V prvom kole mal totiž novozvolený prezident náskok pred svojím protikandidátom iba niečo viac ako dve percentá, pričom v druhom kole ho zvýraznil až na viac ako štrnásť a pol percenta.
Mobilizácia a národní voliči
Jedným z prvých dôvodov, ktoré sa ponúkajú pri pohľade na volebné výsledky, je úspech mobilizácie voličov. Je samozrejme pravdou, že v Košickom a Prešovskom kraji účasť v druhom kole oproti prvému vzrástla, tak ako to nakoniec bolo aj v kontexte celého Slovenska. Zvýšenie účasti voličov sa však ani zďaleka nevyrovnalo nárastu podpory Petra Pellegriniho v druhom kole.
Taktiež sa očakávala podpora zo strany voličskej základne Štefana Harabina. Aj v tomto prípade však pričítanie Harabinových voličov k zisku Petra Pellegriniho v prvom kole nepostačuje na dosiahnutie jeho výsledku v druhom kole. Zostáva iba konštatovať, že ide skôr o skĺbenie týchto faktorov.
Rozdiel medzi prezidentskými voľbami v roku 2014 a 2024
Čo sa ale opomína je, že v roku 2014 kandidoval na pozíciu prezidenta aj súčasný štvornásobný premiér Robert Fico. Ten mal vo svojom arzenáli takisto schopnosť mobilizácie voličov a oslovenia národného voliča, ktorý v tohtoročných voľbách inklinoval najmä k Štefanovi Harabinovi. Samozrejme, kandidoval za iných okolností, aké boli teraz, no tieto atribúty spĺňal.
Peter Pellegrini svojou kampaňou na rozdiel od Roberta Fica oslovil v druhom kole aj voličov, ktorých prirodzená hodnotová pozícia sa nachádza v strede politického spektra, alebo až v tábore protikandidáta Ivana Korčoka. Vhodným príkladom sú voliči maďarskej národnosti. A pohľad na percentá v Košickom či Prešovskom kraji toto tvrdenie iba potvrdzuje.
Premiér sa po spočítaní valnej väčšiny hlasov, kedy bolo víťazstvo koaličného kandidáta už jasné, objavil v centrále strany Hlas – sociálna demokracia, aby zablahoželal svojmu niekdajšiemu straníckemu kolegovi. Vo svojom príhovore spomenul aj svoju kandidatúru a povedal, že v jeho prípade asi neboli dobre nastavené hviezdy. Zdá sa ale, že to bola kampaň zacielená na voličov pravej alebo stredovej orientácie, ktorá bola hlavným rozdielom.
Odporúčané články
Je začiatok roka 2025. Smerom z Furče pomaly schádza trolejbus linky 71. Pohybuje sa ľahko, cestujúci sa netlačia a majú dostatok miesta. Trolejbus je príjemne vyhriaty a vydáva svoje nezameniteľné zvuky. Košice majú späť svoj poklad, ktorý tu od roku 2015 chýbal. Nostalgicky zameraní Košičania sa potešili, primátor absolvoval prvú slávnostnú jazdu až ku košickému aquaparku, kde je konečná zastávka…
Je január, rok 2025 a košický primátor Jaroslav Polaček už dávno oslávil svoj šiesty rok vo funkcii. Košičania a návštevníci mesta si užívajú najnovšiu mestskú atrakciu nazvanú “Jarove čľapkanie”. Termálna voda má na plavcov, ale aj neplavcov blahodarné účinky a obyvatelia Košíc spokojne konštatujú, že už nemusia za vodnými atrakciami, vrátane vodných prúdov, toboganov, či sedacích bazénov cestovať na Liptov, či do Maďarska.
Nezaplatím EEI ani cent! Tak znelo bojové heslo vtedajších aktivistov Polačeka, Trnku, Lörinca, Burdigu a Strojného. Polaček a Trnka vtedy z tejto skupinky vyšli najlepšie. Z jedného je župan, okolo ktorého sa ešte nedávno motala NAKA, a z druhého je primátor, ktorý zradil všetkých naokolo. Jaroslav Polaček, ktorý kričal najviac, že EEI treba z Košíc vyhnať, teraz tej istej firme prestrel červený koberec a podpísal s ňou zmluvu, ktorá pre mesto, čuduj sa svete, až tak výhodná nie je. A subdodávateľom pre počítanie hotovosti je firma, ktorá sa ešte v roku 2023 volala BONUL. Ako by povedal sám Polaček v roku 2019, BOMBA KŠEFT!