Hlas-SD žiada vládu, aby vykúpila milión ton potravinárskej pšenice za aktuálnu cenu
Kandidát na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, s podporou politickej strany Hlas – sociálna demokracia Branislav Becík vyzýva vládu, aby neodkladne vykúpila potravinársku pšenicu za aktuálnu cenu od slovenských prvovýrobcov pre Štátne hmotné rezervy SR v množstve jeden milión ton. Poslanci strany Hlas – sociálne demokracia (Hlas-SD) chcú opätovne predložiť návrh zákona, ktorý uprednostní výkup domácich poľnohospodárskych produktov zo strany štátu. Informovala o tom hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková v tlačovej správe.
„V turbulentnom medzinárodnom dianí musí štát zabezpečiť pre svojich obyvateľov strategické komodity, ktorou je bezpochyby aj pšenica dopestovaná na Slovensku. Zároveň týmto výkupom zabezpečí ochranu našich poľnohospodárov, ale hlavne slovenských spotrebiteľov pred lacným a menej kvalitným obilím z Ukrajiny,“ uviedol predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, podľa ktorého každá vláda si musí strážiť svoj národnoštátny záujem v oblasti energií a a potravín. „Považujem za chybu, že koalícia neschválila návrh zákona z dielne Hlasu, ktorý by zvýhodňoval domácich producentov potravín pri nákupe ich produkcie pre štát. Na základe pasivity vlády, sme pripravení opäť predložiť takýto návrh zákona do parlamentu. Slováci si zaslúžia jesť kvalitné domáce potraviny a tým ochránime domácich farmárov a vytvoríme základy pre potravinovú sebestačnosť štátu. Treba používať zdravý rozum,“ dodal Pellegrini.
Becík upozorňuje na predbežný výsledok žatvy na Slovensku, ktorý by mal donútiť vládu konať okamžite. „Len v Nitrianskom kraji, obilnici slovenského poľnohospodárstva, je pokles tohtoročnej úrody potravinárskej pšenice o 20 až 30 percent. Tento výpadok produkcie sa určite odzrkadlí aj na cenách tejto strategickej komodity, čo bude viesť k opätovným rastom cien chleba, rožkov, ale v podstate všetkého, teda aj mäsa, keďže v živočíšnej výrobe sa v podstatnej miere skrmuje pšenica,“ vysvetlil. Poľa neho výkup milióna ton slovenskej pšenice vládou by bolo jasným signálom, že to vláda s ochranou slovenských poľnohospodárov, ako aj slovenských spotrebiteľov myslí vážne a uvedomuje si dôležitosť záujmov Slovenska, ako aj potrebu potravinovej sebestačnosti.
Plán vlády zastropovať cenu tony komodity, ktorá by bola určená na export, Becík zásadne odmieta. „V polovici apríla sme priniesli opatrenia, ktoré by vláda mala okamžite riešiť. Do dnešného dňa vláda nepohla ani prstom a namiesto zastabilizovania vstupných nákladov, ako sú pohonné hmoty, vláda ide nezmyselne zastabilizovať výkupnú cenu potravinárskej pšenice na úrovni nepredajnej v rámci Európskej únie,“ podčiarkol.
V alarmujúcom stave sa podľa predstaviteľov Hlasu nachádza aj produkcia slovenskej zeleniny od lokálnych pestovateľov. Potvrdiť to má stav farmy neďaleko Želiezoviec, ktorá v minulosti produkovala slovenskú zeleninu na výmere viac ako 400 hektárov a v súčasnosti sa produkcia zúžila na 20 hektárov.
Zdroj: (SITA, it;bfe)
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.