Hlavným cieľom zákona je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon, podľa ktorého bude potrebné stavebné odpady a odpady z demolácií materiálovo zhodnotiť. Výstup z recyklácie sa má využívať vtedy, pokiaľ to podmienky dovolia. Zavádza to vládna novela zákona o odpadoch.
Hlavným cieľom zákona je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu a sektora stavebníctva, čo bude viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu. Za pôvodcu stavebného odpadu sa bude považovať osoba, ktorej bolo vydané povolenie. Pôvodca tak bude zodpovedať za nakladanie s odpadmi a bude povinný zabezpečiť zhodnotenie a recykláciu stavebného odpadu a odpadu z demolácie, a to vrátane spätného zasypávania ako náhrady za iné materiály. Povinnosťou bude tiež vykonávať selektívnu demoláciu tak, aby bolo zaistené ich maximálne opätovné využitie a recyklácia. O fyzickom nakladaní s odpadmi bude potrebný preukázateľný zmluvný vzťah medzi právnickými či fyzickými osobami, uzatvorený pred realizáciou demolačných prác, najneskôr tri pracovné dni vopred. Zmluvu bude potrebné písomne ohlásiť orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva, v územnom obvode, kde budú demolačné práce vykonané.
Po ukončení demolačných prác treba orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva písomne ohlásiť vyhodnotenie selektívnej demolácie. Obsahom má byť druh, kategória, množstvo odpadu a spôsob, ktorým bol odpad zhodnocovaný alebo zneškodňovaný. Cieľom je zabezpečiť prípravu materiálu na opätovné použitie, recykláciu a zhodnotenie stavebného odpadu a odpadu z demolácie v jednotlivom kalendárnom roku najmenej na 70 percent jeho hmotnosti.
Zdroj: (SITA, kh;adz;isu)
Odporúčané články

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.