Klimatická koalícia podporuje RePowerEU, ktorý má pomôcť prestať financovať ruskú agresiu na Ukrajine

Environmentálne organizácie združené v Klimatickej koalícii podporujú návrh Európskej komisie RePowerEU, ktoré majú pomôcť prestať financovať vojenskú agresiu na Ukrajine, chrániť klímu a udržať peniaze za energie v slovenských regiónoch. Podľa koalície musí Slovensko vypracovať plán na jeho zabezpečenie, podporiť obnoviteľné zdroje energie a tiež energetické úspory. Informovala o tom koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová v tlačovej správe.
Organizácie žiadajú od jednotlivých ministerstiev vypracovanie akčného plánu s názvom Pripravení na zimu a stratégiu „Nezávislí na ruských fosílnych palivách”, ktoré by mali určiť to, ako by chcelo Slovensko ciele návrhu naplniť. Súčasťou by mala byť aj odborná diskusia s podnikateľským sektorom, ktorý by mal zahŕňať nielen fosílne závislý priemysel, ale aj odvetvia, ktoré prinášajú klimatické riešenia.
„Slováci a Slovenky majú záujem pripraviť sa zodpovedne na nadchádzajúcu zimu. Dokazuje to aj obrovský záujem ľudí o tepelné čerpadlá v programe Zelená domácnostiam, ktorej prostriedky z posledného kola sa vyčerpali za 11 minút. Vieme si predstaviť, že obyvateľov by štát mohol podporiť aj viac ešte tento rok, a to napríklad rozumným využitím 11 miliárd eur zo systému obchodovania s emisiami do roku 2030. Ďalšie úverové prostriedky by zasa mohli inšpirovať verejný, ale aj súkromný sektor, aby viac investovali do prípravy na túto zimu a nezávislosti od fosílnych palív zo zahraničia,” uviedol koordinátor Priateľov Zeme-CEPA Juraj Melichár.
Podľa Szabovej kroky z návrhu RePowerEU, ako je energetická efektívnosť a podpora obnoviteľných zdrojov energie Slovensko roky zanedbáva. „Teraz sa ukazuje, aké je to nebezpečné. Stali sme sa rukojemníkmi a finančnými podporovateľmi ruského agresora. Teraz sa musí slovenská vláda spojiť a konečne tento nepriaznivý trend otočiť. Riešenia máme, záujem tiež. Je to obnova budov, tepelné čerpadlá, veterné, solárne a geotermálne systémy, z ktorých zisky zostanú na Slovensku,” uzavrela Szabová.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články

Mesto Košice zvažuje kúpu rekreačného areálu Ryba, ktorý pred rokmi predalo súkromníkovi pre dlhy. Aktuálne sa hovorí o jeho spätnom odkúpení za vyše dva milióny eur, ktoré by samospráva uhradila z výnosu z poplatku za rozvoj. V centre pozornosti sa ocitlo aj legendárne, no dlhodobo nevyužívané kúpalisko Triton, ktoré však podľa všetkého nebude obnovené.

Ako píše DenníkN, VVS si uvedenými zdrojmi posilnila svoju finančnú stabilitu a zabezpečila zdroje pre rozvoj vodárenských aj non-core aktivít. Predmetné financovanie poskytne VVS najväčšia slovenská banka, Slovenská sporiteľňa, a.s. Tá sa tak stala hlavnou financujúcou bankou východoslovenských vodárov.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.