Tento týždeň sa otvorilo 113 kúpalísk a 440 bazénov

Z umelých kúpalísk malo ku koncu tohto týždňa povolenie na prevádzku 113 kúpalísk a 440 bazénov. Informoval o tom Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) odoberali vzorky vody aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Vyhovujúcu kvalitu vody našli tento týždeň v piatich prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou a vo viacerých prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.
Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhovuje voda vo vodnej nádrži Ružín v okrese Gelnica, v ktorej laboratórne analýzy preukázali prekročenie medzných hodnôt biologického ukazovateľa chlorofyl-a. V Hlbokom jazere bol zistený zvýšený dusík a odporúčanú hodnotu ukazovateľ farba na lokalitách Plavecký Štvrtok a Malé Leváre, kde voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Zníženú priehľadnosť zistili aj na Lipovine – Bátovce. Ako podotkol Eliáš, farba a celkový dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku sú na webovej stránke ÚVZ SR a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) uzavrela dôležitý kontrakt so Slovenskou sporiteľňou (SLSP), ktorý zahŕňa financovanie v objeme 130 miliónov eur. Podľa dostupných informácií ide o najväčší úverový balík poskytnutý spoločnosti vo vodárenskom sektore tuzemskou bankou v posledných rokoch. SLSP sa tým stala hlavnou financujúcou bankou VVS, pričom schválenie úveru predchádzalo dôkladným analýzam stability a finančnej kondície spoločnosti, vrátane rizikových hodnotení a due diligence. Tento krok tak potvrdzuje dôveryhodnosť VVS na finančných trhoch a otvára možnosti pre efektívnejšie riadenie zdrojov v období rastúcich nárokov na sektor.