Tento týždeň sa otvorilo 113 kúpalísk a 440 bazénov
Z umelých kúpalísk malo ku koncu tohto týždňa povolenie na prevádzku 113 kúpalísk a 440 bazénov. Informoval o tom Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) odoberali vzorky vody aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Vyhovujúcu kvalitu vody našli tento týždeň v piatich prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou a vo viacerých prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.
Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhovuje voda vo vodnej nádrži Ružín v okrese Gelnica, v ktorej laboratórne analýzy preukázali prekročenie medzných hodnôt biologického ukazovateľa chlorofyl-a. V Hlbokom jazere bol zistený zvýšený dusík a odporúčanú hodnotu ukazovateľ farba na lokalitách Plavecký Štvrtok a Malé Leváre, kde voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Zníženú priehľadnosť zistili aj na Lipovine – Bátovce. Ako podotkol Eliáš, farba a celkový dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku sú na webovej stránke ÚVZ SR a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., závod Košice, upozorňuje na plánovanú odstávku dodávky pitnej vody v mestskej časti Košice – Krásna. Dôvodom je odstraňovanie poruchy na vodovodnom potrubí na ulici Slanecká, roh Napájadla.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.