Určovanie najvyššieho počtu žiakov na stredných školách sa má od júna zmeniť

Určovanie najvyššieho počtu žiakov na stredných školách samosprávnymi krajmi sa má od 5. júna zmeniť. Kritériá by sa mali zjednodušiť a sprehľadniť. Ministerstvo školstva v návrhu vyhlášky, ktorou sa ustanovujú kritériá na určovanie najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl, uviedlo, že reaguje na skúsenosti aplikačnej praxe pri uplatňovaní doteraz platných kritérií. Na potreby aplikačnej praxe má vo väčšej miere reagovať napríklad aj zavedenie nových kritérií ako aj nový systém ich celkového vyhodnotenia.
V porovnaní s predchádzajúcou právnou úpravou návrh, ktorý je v súčasnosti v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, upúšťa od všeobecného kritéria určovania, ktoré predstavoval kvantitatívny model. Na základe daného vzorca boli rozdeľovaní žiaci v samosprávnom kraji v rámci jednotlivých odborov vzdelávania jednotlivým školám v závislosti od hodnôt, ktoré dosahovali tieto stredné školy v jednotlivých čiastkových kritériách. Žiaci stredných škôl by sa mali po novom určovať proporcionálne na základe poradia škôl daného vyhodnotením určovacích kritérií.
„V prípadoch, kde nie je možné postupovať pri určovaní počtu žiakov len na základe kritérií, aplikačná prax ukázala potrebu definovania prehľadného systému princípov určovania, o ktoré by sa mohli samosprávne kraje pri svojom rozhodovaní transparentne opierať a tým aj racionálne odôvodňovať svoje rozhodnutia v špecifických podmienkach vzdelávacích potrieb jednotlivých samosprávnych krajov,“ ozrejmilo ministerstvo. Podľa rezortu tieto princípy zároveň poskytnú argumentačnú bázu pre zriaďovateľov stredných škôl pri konzultačných procesoch so samosprávnym krajom ako aj pri prípadnom podaní žiadosti o preskúmanie určeného počtu žiakov.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Hudobné koncerty, divadelné predstavenia, filmové kinohity, zábavné stand-upy a vedomostné kvízy či športové aktivity – uhorková sezóna počas leta v Košiciach nehrozí. Mesto Košice pripravilo Košické kultúrne a športové leto 2025 – viac než dvojmesačnú sériu podujatí, ktoré udržia život v meste aj počas prázdnin.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.