Vláda navrhuje šetriť na zdravotných benefitoch pre poistencov
Na ozdravení verejných financií by sa podľa úradníckej vlády Ľudovíta Ódora mohli podieľať aj poistenci zdravotných poisťovní. Úsporu by štát dosiahol tým, že by im znížil benefity od zdravotných poisťovní o dve tretiny. Štát by tým už v roku 2025 ušetril 40 miliónov eur.
„V krajinách s vyspelými zdravotnými systémami je komplexná zdravotná starostlivosť zabezpečená pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na príjem. Mimo povinnej zdravotnej starostlivosti sú obvykle len doplnkové výkony a služby – napríklad očná a zubná starostlivosť,” tvrdí rezort financií.
Upozorňuje na to, že pri benefitoch zdravotných poisťovní pre poistencov ide o zdroje z verejného zdravotného poistenia, ktoré sa vynakladajú aj na aktivity a produkty nesúvisiace s nevyhnutnou a účinnou zdravotnou starostlivosťou, čo je definícia zdravotnej starostlivosti financovanej z verejného zdravotného poistenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ďalšia košická nemocnica pozastavila návštevy pacientov
Benefity pre poistencov ako marketingové aktivity
Zdravotné poisťovne vynakladajú na tzv. benefity poistencom približne 60 miliónov eur ročne. „Patria sem okrem zubnej starostlivosti napríklad aj zľavy na online tréningy a kuchárske knihy, kurzy plávania pre bábätká či baby monitory, ktoré nijak nezlepšujú kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti,” upozorňuje rezort financií. Ide pritom o marketingové aktivity zdravotných poisťovní financované z verejného zdravotného poistenia. „Úspora sa predpokladá do takej miery, že zdravotným poisťovniam by ostala tretina súčasných zdrojov na tieto aktivity,” dodalo ministerstvo financií.
Zdroj: (SITA, dim)
Odporúčané články
Dopravný podnik informuje cestujúcu verejnosť a vodičov o pripravovanej uzávierke cestno-koľajového prejazdu na Južnej triede v Košiciach, ktorá sa začne v piatok 15. novembra 2024 približne o 8:30 ráno.
Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich presúvajúcich sa na cintoríny bude od stredy 30. októbra do soboty 2. novembra 2024 posilnená doprava.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.