H&PARTNERS Realitná kancelária odovzdala posledné byty v projekte BYTY DUO novým majiteľom
Poslední klienti si prebrali svoje nové byty v projekte BYTY DUO. O predaj sa starali Miroslava Ozimaničová a Matúš Mathis, ktorí pracujú pre H&PARTNERS Realitnú kanceláriu. Dnes sa porozprávame s Miroslavou Ozimaničovou o projekte, ale taktiež sa porozprávame, čo čaká klienta ak si kupuje byt „z papiera“.
Kde sa nachádza projekt BYTY DUO?
Projekt BYTY DUO je situovaný v katastrálnom území Ľubotíc, ktoré sú súčasťou Prešova a nachádzajú sa na hrane najväčšieho sídliska Prešova Sekčov.
Táto lokalita ponúka celú občiansku vybavenosť – bezprostrednú blízkosť obchodných centier MAX a Eperia, potraviny, reštaurácie, školy, škôlky a rovnako Mestskú hromadnú dopravu, s ktorou sa dostanete kdekoľvek.
Čo tvorilo celkový projekt?
Projekt sa skladá z 2 bytových domov, ktoré ponúkajú celkovo 73 jedno, dvoj a trojizbových bytov o rôznej výmere. Vnútorné a vonkajšie parkovacie státia, na ktoré sa dostanú len majitelia bytov, vnútroblokový areál plný zelene a detského ihriska a dva nebytové priestory.
Aká bola skladba bytov a prečo si ich klienti kupovali?
Prvá vec, ktorú by som chcela zdôrazniť je veľkorysá výmera jednotlivých bytov. Najmä u dvojizbových, ktoré majú 60m2 a niektoré až 65m2. To zabezpečí klientom dostatok priestoru a svetla. Avšak, trojizbové byty majú až 95m2 a disponujú dvoma kúpeľňami. Niektoré prízemné byty sa môžu pýšiť predzáhradkami alebo terasami. Čo sa týka vykurovania, využili sme modernú technológiu stropného vykurovania a chladenia, takže klienti si nemusia riešiť klimatizáciu.
Bolo niečo ešte súčasťou projektu?
Jeho súčasťou je súkromná materská škola AKO BUK. Je to celodenné zariadenie zamerané na deti vo veku od 2-6 rokov. Ich cieľom je vytvorenie rodinnej atmosféry kam deti prichádzajú s radosťou, kde učitelia rešpektujú individuálnu osobnosť dieťaťa, sú pre neho kamarátom a vzorom zároveň.
Na čo by sa mal človek pripraviť, pokiaľ kupuje nehnuteľnosť, ktorá ešte nestojí?
V prvom rade musí byť trpezlivý. Keďže sa jedná o výstavbu, ktorá so sebou prináša dlhodobý proces. Samotná výstavba trvá zhruba 2 roky. Po ukončení nasledujú právne náležitosti ako je kolaudácia, pridelenie súpisného čísla, zápis bytov do katastra nehnuteľností, sprocesovanie požiadaviek banky pri hypotekárnom úvere, podpis kúpnych zmlúv a ich zavkladovanie do katastra nehnuteľnosti a nakoniec to, načo sa každý klient teší je odovzdanie bytu.
Čo by si mal klient zistiť pred podpisom rezervačných zmlúv, alebo zmlúv o budúcej kúpnej zmluve?
Klient by mal byť na začiatku opatrný keďže na druhej strane sedí obchodník a často sa dozvie, len to na čo sa opýta. Určite by na seba nemal nechať vyvíjať nátlak a mal by dostať priestor si veci premyslieť, overiť. V tomto by mu mal byť predajca/developer nápomocný. Odporúčame opýtať si všetky podklady vopred na preštudovanie ako sú list vlastníctva, použité materiály a popis štandardu. V neposlednom rade by určite nemal zabudnúť opýtať si všetky zmluvy, ktoré bude podpisovať vopred. (spozornieť v prípade, ak Vám toto nie je umožnené)
Je ešte niečo, čo by si mal klient zistiť vopred?
Určite by som si preverila spôsob financovania projektu. Sú dve možnosti, developer financuje projekt z vlastných zdrojov alebo mu prostriedky na výstavbu poskytne banka. Pri financovaní bankou má klient väčšiu istotu nakoľko projekt prešiel kontrolou v banke a podstúpi tak menšie riziko, keďže banka chce chrániť svoje prostriedky, a tak nepriamo chráni aj klientov.
Aký je postup financovania takejto nehnuteľnosti?
Štandardne sa na začiatku spíše rezervačná zmluva, kde sa zloží rezervačný poplatok. Následne sa podpisuje zmluva o budúcej kúpnej zmluve kde sa uhrádza druhá časť kúpnej ceny (najčastejšie je to 10-20% z kúpnej ceny). Pri financovaní bankou sa uhradí zvyšná časť kúpnej ceny až po kolaudácií. Pri tomto spôsobe sú všetky finančné prostriedky uložené v banke a klient tak môže byť pokojný. Ak sa projekt financuje z vlastných zdrojov developera v takomto prípade si on určí aký postup úhrady zvolí.
Má klient nejakú povinnosť po prebratí bytu?
Prvá povinnosť klienta je prihlásenie energií – elektrina/plyn a správcovská spoločnosť, klienti na to občas pozabudnú. Druhou povinnosťou je prihlásiť si trvalý pobyt a odvoz komunálneho odpadu. Zároveň sa musia prihlásiť u správcu dane z nehnuteľnosti, ide o splnenie ohlasovacej povinnosti. Ich kroky budú teda viesť na obecný alebo mestský úrad. Tam sa preukážu listom vlastníctva a kópiou kúpnej zmluvy. K 31.1. následne musia podať daňové priznanie pre daň z nehnuteľností. Podáva sa len raz, následne úrad zasiela výmer každoročne aj bez potreby podať nové priznanie.
Môžu sa ľudia tešiť na pokračovanie projektu?
Áno, už teraz pripravujeme s architektom 2. etapu projektu BYTY DUO. Detailnejšie informácie budeme schopní poskytnúť začiatkom roka 2022.
Kto je Miroslava Ozimaničová?
Miroslava Ozimaničová pracuje ako realitná maklérka v H&PARTNERS Realitnej kancelárií od roku 2017. Zameriava sa na predaj a prenájom všetkých typov nehnuteľností. Jej doménou sú však developerské projekty kde zastrešovala predaj. Má za sebou prácu na projektoch ako Arméria Residence, Lake resort, Bytový dom Furča a BYTY DUO.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?