Látková verzus kožená sedacia súprava
Sedacie súpravy ako jeden z hlavných obývacích prvkov sa neskrývajú ani za svoju zvýšenú počiatočnú investíciu. Sú zhmotnením komfortu, často aj spoločenského diania, zábavy a oddychu. V kvalitnom prevedení slúžia roky, pri menšej zábezpeke nás na nohy postavia každou ďalšou kolekciou. Výhodou je však široký sortiment z hodnotného čalúnenia a v dizajnovom štýle. Možno aj vy práve stojíte pred dilemou – uprednostniť látkovú alebo koženú gaučovú súpravu?
Výhody a riziká látkovej gaučovej súpravy
Tkanina vždy zanecháva jemnejší a prirodzenejší kontakt s pokožkou. Takýto gauč oveľa viac podlieha módnym trendom – je reprezentatívnejším medzi aktuálnymi štýlmi vo farebných aj funkčných kvalitách. Látkové modely patria k cenovo dostupnejším aj napriek tomu, že poskytujú odnímateľné a anatomicky nastaviteľné prvky.
Pozor na látkovú sedaciu súpravu vo viacpočetných rodinách a s domácimi zvieratkami. Je pre ne príznačné hromadenie a nasávanie nečistôt hlboko do tkanín.
V tom si vyžadujú zvýšenú starostlivosť – okrem vysávania s vhodným nadstavcom ich hĺbkovo čistíme, tepujeme bez použitia agresívnych a abrazívnych prostriedkov. Dôkladné čistenie venujeme všetkým, no bezpodmienečne variabilným modelom, ktoré sa v jednom okamihu menia na originálne kreslo alebo na plnohodnotné lôžko na spanie (používame vrchné prestieranie).
Čo obdivovať a čomu predchádzať na kožených gaučových súpravách?
Pri kožených gaučoch akoby zastal čas. Už len preto, že pôsobia distingvovaným nadčasovým dojmom. Zvyšujú na luxuse aj na komforte, ale pri istých obmedzeniach. Pri nevhodne umiestnených kožených súpravách nadobúdame pocit, že sa na nás „lepia“. Treba ich chrániť od priameho pôsobenia slnka a od tesného kontaktu s tepelným zdrojom. Týmto opatrením predĺžime celkovú životnosť koženého gauču, navyše zostáva vo svojich pôvodných sýtych farbách.
Životnosť sedačky je však tak relatívnym pojmom, ako si aj my sami nájdeme čas na jej údržbu. Na kožené sa vzťahuje požiadavka impregnácie každých 6 mesiacov alebo aspoň raz ročne. Pri zvýšenej čistote sa tak stávajú vhodnejšou výbavou pre alergikov a ľudí s precitlivenou pokožkou. Pri nedocenených opatreniach je koža náchylnejšou na trhliny, škrabance a praskliny. Okrem čistiacich a impregnačných prípravkov venujeme pozornosť samotnej manipulácii so sedačkou – najmä u rozkladacích modelov, keď po zložení chrbtovej opierky a posunutí spodných nožičiek vznikne miesto na spánok.
Riadime sa len podľa odporúčaní od výrobcu. Pri posúvaní bez nadvihnutia ohrozujeme stabilitu spodných častí pohovky aj kvalitu podlahy. Pri náročnejšej manipulácii a presunoch medzi miestnosťami využívame záražky na dvere s rôznym dizajnovým motívom. Zamedzujú nechceným posunom vďaka účinnej výplni. Môže ísť napr. o piesok, ktorý spôsobuje, že s dvermi nič nepohne.
A čo tým získava naše bývanie? Bezpečnejšiu a osobitejšiu tvár!
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?