Na čo by ste sa mali pripraviť pri ceste na dovolenku
Na čo nezabúdať pri príprave na cestovanie na dovolenku? Čo všetko je potrebné vybaviť? Dovolenka autom, najčastejšie do Chorvátska alebo Talianska, je predovšetkým pre Slovákov veľmi obľúbenou možnosťou. Vlastné auto zabezpečí určité pohodlie a samostatnosť, keďže sa nemusíte nikomu prispôsobovať. Máme pre vás niekoľko užitočných rád, ako sa pripraviť na cestovanie do zahraničia.
Pred cestou auto dôkladne skontrolujte
Ak je to potrebné, neodkladajte návštevu servisu. V prípade podcenenia situácie sa vám môže prihodiť porucha či nehoda a v zahraničí je riešenie určite komplikovanejšie a aj drahšie. Taktiež si skontrolujte, či máte aktuálnu povinnú výbavu do auta.
Naplánujte si trasu a overte stav ciest
Každý vodič má iné preferencie, čo sa týka cesty po diaľnici alebo vedľajších cestách. Vždy si však skontrolujte, či sa na plánovanej trase nevyskytujú zákazy, opravy alebo rôzne obchádzky. Tieto informácie nájdete v rôznych aplikáciách, ktoré je možné stiahnuť bezplatne do vášho telefónu. Nezabudnite taktiež na overenie cien za diaľničné známky a cenu pohonných hmôt.
Prestávky na tankovanie a oddych
Nezabudnite na tankovanie vozidla a na prestávky na oddych. Viacero faktorov vie totiž ovplyvniť spotrebu, napríklad aktívna klimatizácia, autochladnička, státie v kolóne, ako aj mobil zapojený v nabíjačke. Všetko uvedené ovplyvní spotrebu pohonných hmôt. A ak so sebou veziete väčšie predmety, ako napríklad bicykel, kajak alebo podobné športové vybavenie, spotreba paliva sa môže rovnako výrazne zvýšiť. Nemusí byť na škodu skontrolovať si po ceste dostupnosť čerpacích staníc, ideálne ešte pred cestou natankovať za výhodnejšiu cenu ako býva na diaľničných čerpacích staniciach. Aj v prípade, že po ceste nebudete potrebovať doplniť palivovú nádrž, nezabudnite na pravidelné prestávky na oddych, aby ste predišli kŕčom v končatinách a iným zdravotným problémom, ktoré sú spôsobené dlhodobým sedením.
Skontrolujte si všetky doklady a ich platnosť
V závislosti od krajiny, do ktorej cestujete, je potrebné si ešte pred odchodom skontrolovať platnosť potrebných dokladov. Hoci v rámci krajín Shengenského priestoru platí voľný pohyb, za určitých okolností môžu byť prijaté isté vnútroštátne pravidlá, ktoré opätovné kontroly na hraniciach zavedú. Z tohto dôvodu si radšej vždy skontrolujte aktuálnu situáciu v cieľovej, ako aj v tranzitnej krajine.
Doklady od auta
Súčasťou dokladov by mali byť okrem vodičského preukazu aj doklady od vozidla, t. j. technický preukaz, platná zelená karta, kartička od asistenčnej služby, doklad o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, prípadne splnomocnenie na používanie vozidla úradne overené v anglickom jazyku. Predídete tak možným problémom pri cestnej kontrole.
Cestovanie na dovolenku s deťmi
Ak cestujete s malým dieťaťom do zahraničia, musí mať cestovný pas. Pre deti do 6 rokov sa vydáva na 2 roky, pre deti do 16 rokov s platnosťou 5 rokov a nad 16 je to až 10 rokov. V prípade, že cestujete s dieťaťom do zahraničia len vy, odporúča sa mať so sebou súhlas druhého rodiča s vycestovanímv anglickom jazyku, prípadne s úradne overeným podpisom.
Jazyková príprava
Pred každou cestou do zahraničia je užitočné oprášiť svoje jazykové zručnosti. Môžete sa zamerať ako na špecifický jazyk konkrétnej krajiny alebo na angličtinu, s ktorou sa dohovoríte takmer všade. Ak nemáte dosť vôle na samoštúdium a času na dlhodobé jazykové vzdelávanie, predplaťte si aspoň jednu hodinu so skúseným lektorom. V jazykových školách sú dnes štandardom flexibilné kurzy angličtiny online. Pri výbere kurzu sa zamerajte skôr na konverzáciu v angličtine ako na gramatické kurzy. Vhodný lektor a kvalitný konverzačný kurz vám pomôže rozrozprávať sa, prípadne oprášiť praktické frázy, ktoré pri cestovaní v cudzine využijete.
Viac informácií o jazykovej príprave pred návštevou inej krajiny sa dozviete na stránkach jazykovej školy Volis Academy.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.