Na vysoké školy sa hlási množstvo mladých. Je to vôbec potrebné?
V súčasnosti sú často naše vysoké školy témou kontroverzie (alebo aspoň to tak bolo do príchodu pandémie, ktorá si „uchmatla“ pozornosť). Odporcovia argumentujú, že množstvo študentov študuje len pre titul samotný a v podstate im je jedno, či sa budú danému odboru venovať aj v práci, alebo budú pracovať v úplne inom odvetví.
Veľa pracovných ponúk vysokoškolské vzdelanie nepožaduje
Naopak by sa však dalo argumentovať, že množstvo mladých má aspoň prvý stupeň vysokej školy absolvovaný, čo z toho robí akúsi povinnosť aj pre ostatných, aby boli konkurencieschopní na trhu práce. Aj v prípade, že firma hľadá nového zamestnanca na pozíciu, na ktorú nie je nutné mať vysokoškolské vzdelanie, napríklad na obsluhu zariadení na sublimačnú tlač, je takmer isté, že sa o túto pozíciu budú uchádzať aj absolventi vysokých škôl.
A firmy majú tendenciu si vyberať skôr takýchto uchádzačov, keďže akosi automaticky predpokladajú, že človek, ktorý zvládol aspoň tri roky štúdia na vysokej škole, bude schopnejší vykonávať danú prácu efektívnejšie. A tak môžete mať názor na slovenské vysoké školy akýkoľvek, pre veľkú časť absolventov stredných škôl je štúdium na „výške“ tým najlepším ďalším krokom v ich životoch.
Už aj získanie bakalárskeho titulu vyžaduje určité schopnosti (ak zrovna nie ste politik)
Aj keď niektorí študenti na prvý pohľad „lukratívnejších“ odborov radi rozdeľujú vysoké školy na ľahké a ťažké, žiadny titul nezískate bez toho, aby ste nemali určité vedomosti a schopnosti (dajme teraz bokom ľudí s pochybnými titulmi). Už len samotné vypracovanie bakalárskej práce vyžaduje množstvo hodín štúdia materiálov, prípravy podkladov a aj samotné písanie neprebehne za jeden večer.
To je rozhodne viac úsilia ako pri školskom referáte „napísanom“ (rozumej stiahnutom z internetu) počas prestávky, keď najväčšou starosťou bolo, aby sa v tlačiarni v počítačovej učebni práve neminul čierny toner Canon. Už aj napísanie bakalárskej práce si vyžaduje schopnosť samostatne pracovať, kriticky myslieť a aj dobrý „time management“. A to sú vlastnosti, ktoré ocení každý zamestnávateľ. Preto majú absolventi vysokých škôl tú spomínanú výhodu aj na pozíciach, ktoré špecializované vysokoškolské vzdelanie nepotrebujú.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Do Košíc prídu nové CNG autobusy a zmodernizujú sa električky. Novú podobu dostanú miestne komunikácie v Košickej Novej Vsi a Krásnej, päť základných škôl čaká rekonštrukcia a modernizácia. Takéto sú z pohľadu obyvateľov metropoly východu hlavné závery 5. zasadnutia Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice, ktoré sa uskutočnilo na magistráte mesta.
Skutočný kapacitný ruksak je dnes neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Ale čo znamená, keď sa povie, že má ruksak naozaj veľkú kapacitu? Záleží na jeho veľkosti, funkčnosti alebo dokonca dizajne? V tomto článku sme sa na to pozreli detailnejšie.
Chodci a motoristi prechádzajúci cez Južné nábrežie sa môžu cítiť bezpečnejšie. Mesto v rámci zvyšovania bezpečnosti účastníkov cestnej premávky zmodernizovalo prvky svetelných signalizačných zariadení (SSZ) na svetelne riadenom priechode pre chodcov pri Gymnáziu Opatovská cesta. Staré návestidlá, ktoré už boli v nevyhovujúcom technickom stave a mali zníženú svietivosť jednotlivých signálov (zelená, žltá, červená), sa vymenili za nové a modernejšie.