Na vysoké školy sa hlási množstvo mladých. Je to vôbec potrebné?
V súčasnosti sú často naše vysoké školy témou kontroverzie (alebo aspoň to tak bolo do príchodu pandémie, ktorá si „uchmatla“ pozornosť). Odporcovia argumentujú, že množstvo študentov študuje len pre titul samotný a v podstate im je jedno, či sa budú danému odboru venovať aj v práci, alebo budú pracovať v úplne inom odvetví.
Veľa pracovných ponúk vysokoškolské vzdelanie nepožaduje
Naopak by sa však dalo argumentovať, že množstvo mladých má aspoň prvý stupeň vysokej školy absolvovaný, čo z toho robí akúsi povinnosť aj pre ostatných, aby boli konkurencieschopní na trhu práce. Aj v prípade, že firma hľadá nového zamestnanca na pozíciu, na ktorú nie je nutné mať vysokoškolské vzdelanie, napríklad na obsluhu zariadení na sublimačnú tlač, je takmer isté, že sa o túto pozíciu budú uchádzať aj absolventi vysokých škôl.
A firmy majú tendenciu si vyberať skôr takýchto uchádzačov, keďže akosi automaticky predpokladajú, že človek, ktorý zvládol aspoň tri roky štúdia na vysokej škole, bude schopnejší vykonávať danú prácu efektívnejšie. A tak môžete mať názor na slovenské vysoké školy akýkoľvek, pre veľkú časť absolventov stredných škôl je štúdium na „výške“ tým najlepším ďalším krokom v ich životoch.
Už aj získanie bakalárskeho titulu vyžaduje určité schopnosti (ak zrovna nie ste politik)
Aj keď niektorí študenti na prvý pohľad „lukratívnejších“ odborov radi rozdeľujú vysoké školy na ľahké a ťažké, žiadny titul nezískate bez toho, aby ste nemali určité vedomosti a schopnosti (dajme teraz bokom ľudí s pochybnými titulmi). Už len samotné vypracovanie bakalárskej práce vyžaduje množstvo hodín štúdia materiálov, prípravy podkladov a aj samotné písanie neprebehne za jeden večer.
To je rozhodne viac úsilia ako pri školskom referáte „napísanom“ (rozumej stiahnutom z internetu) počas prestávky, keď najväčšou starosťou bolo, aby sa v tlačiarni v počítačovej učebni práve neminul čierny toner Canon. Už aj napísanie bakalárskej práce si vyžaduje schopnosť samostatne pracovať, kriticky myslieť a aj dobrý „time management“. A to sú vlastnosti, ktoré ocení každý zamestnávateľ. Preto majú absolventi vysokých škôl tú spomínanú výhodu aj na pozíciach, ktoré špecializované vysokoškolské vzdelanie nepotrebujú.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.