Na vysoké školy sa hlási množstvo mladých. Je to vôbec potrebné?
V súčasnosti sú často naše vysoké školy témou kontroverzie (alebo aspoň to tak bolo do príchodu pandémie, ktorá si „uchmatla“ pozornosť). Odporcovia argumentujú, že množstvo študentov študuje len pre titul samotný a v podstate im je jedno, či sa budú danému odboru venovať aj v práci, alebo budú pracovať v úplne inom odvetví.
Veľa pracovných ponúk vysokoškolské vzdelanie nepožaduje
Naopak by sa však dalo argumentovať, že množstvo mladých má aspoň prvý stupeň vysokej školy absolvovaný, čo z toho robí akúsi povinnosť aj pre ostatných, aby boli konkurencieschopní na trhu práce. Aj v prípade, že firma hľadá nového zamestnanca na pozíciu, na ktorú nie je nutné mať vysokoškolské vzdelanie, napríklad na obsluhu zariadení na sublimačnú tlač, je takmer isté, že sa o túto pozíciu budú uchádzať aj absolventi vysokých škôl.
A firmy majú tendenciu si vyberať skôr takýchto uchádzačov, keďže akosi automaticky predpokladajú, že človek, ktorý zvládol aspoň tri roky štúdia na vysokej škole, bude schopnejší vykonávať danú prácu efektívnejšie. A tak môžete mať názor na slovenské vysoké školy akýkoľvek, pre veľkú časť absolventov stredných škôl je štúdium na „výške“ tým najlepším ďalším krokom v ich životoch.
Už aj získanie bakalárskeho titulu vyžaduje určité schopnosti (ak zrovna nie ste politik)
Aj keď niektorí študenti na prvý pohľad „lukratívnejších“ odborov radi rozdeľujú vysoké školy na ľahké a ťažké, žiadny titul nezískate bez toho, aby ste nemali určité vedomosti a schopnosti (dajme teraz bokom ľudí s pochybnými titulmi). Už len samotné vypracovanie bakalárskej práce vyžaduje množstvo hodín štúdia materiálov, prípravy podkladov a aj samotné písanie neprebehne za jeden večer.
To je rozhodne viac úsilia ako pri školskom referáte „napísanom“ (rozumej stiahnutom z internetu) počas prestávky, keď najväčšou starosťou bolo, aby sa v tlačiarni v počítačovej učebni práve neminul čierny toner Canon. Už aj napísanie bakalárskej práce si vyžaduje schopnosť samostatne pracovať, kriticky myslieť a aj dobrý „time management“. A to sú vlastnosti, ktoré ocení každý zamestnávateľ. Preto majú absolventi vysokých škôl tú spomínanú výhodu aj na pozíciach, ktoré špecializované vysokoškolské vzdelanie nepotrebujú.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.