Cibulkovej obrovský úspech: v semifinále WTA Finals proti Kuznecovovej!
Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako siedma zvíťazila nad rumunskou trojkou podujatia Simonou Halepovou za 109 minút 6:3, 7:6 (5) v úvodnom z dvoch štvrtkových stretnutí v základnej Červenej skupine dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte BNP Paribas WTA Finals presented by SC Global v Singapure. Udržala si tým šancu na postup do sobotňajšieho semifinále a napokon sa doň aj dostala. Stretne sa s Ruskou Svetlanou Kuznecovovou.
Debutantka medzi elitou Cibulková potrebovala štvrtkový vlastný triumf 2:0 na sety v kombinácii s rovnako hladkým úspechom Nemky Angelique Kerberovej proti Američanke Madison Keysovej. Líderka renkingu sa presadila za 62 minút 6:3, 6:3 (z 0:2 v druhej časti), čím naplnila ideálny scenár pre Slovenku. Kerberová už výsledkom prvého setu duelu Cibulkovej s Halepovou nadobudla definitívu prieniku do víkendovej nadstavbovej fázy (teraz sa stala víťazkou skupiny). Bude v ňom čeliť lepšej z piatkového súboja poľskej obhajkyne titulu Agnieszky Radwanskej s Češkou Karolínou Plíškovou. Istou víťazkou Bielej skupiny od stredy je spomenutá Kuznecovová.
Cibulková dominovala proti miestnej finalistke Halepovej z predvlaňajška na „winnery“ 32:10. Pri aktívnom prístupe, pochopiteľne, porobila aj viac chýb – 27:13. Premenila 4 z 11 brejkbalov, zdolaná 3 zo 6 možností. Slovenka zvýšila vo vzájomke na 4:2 (z toho na „harde” 3:0 bez straty setu). Dvadsaťpäťročnej rodáčke z Konstance sa revanšovala za prehru 2:6, 4:6, ktorú inkasovala v máji vo finále na antuke v Madride. Darrenom Cahillom trénersky vedená Halepová, štvrtá v poradí pre nasadzovanie, je na najpomalšom povrchu finalistkou parížskeho grandslamového Roland Garros 2014.
„Na kurte som ukázala, že nie nadarmo ma volajú bojovníčka. Po dvoch prehrách nebolo jednoduché opäť vstúpiť na dvorec. Vedela som, že musím uspieť v dvoch setoch, aby som si udržala šancu na postup do semifinále. Možno som vyzerala pokojne, ale vo vnútri som to prežívala inak. Bolo mi jasné, že sa musím naplno koncentrovať na úsilie o víťazstvo. Ak by som v tom poľavila, veľmi rýchlo by som mohla prísť o všetko. Aj keď som prehrala loptičku, hneď som sa zamerala na ďalšiu – to bolo kľúčové,“ glosovala Cibulková v interview na dvorci.
„Dnes som predviedla jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne. Išla som na kurt s jasným cieľom a ten som aj splnila, hoci po dvoch prehrách to veru nebolo ľahké. Bolo to podobné ako predminulý týždeň v Linzi. Hrala som výborne, nátlakovo, Halepová však postupne zvýšila svoj level, predvádzala neuveriteľnú obranu, povracala mi veľa úderov. Napriek tej spornej lopte v dôležitom okamihu a všetkým ďalším veciam som stále mala v hlave, že chcem a musím vyhrať v dvoch setoch. Paradoxne – to vedomie mi pomohlo, dokázala som sa sústavne koncentrovať na to, čo mám robiť. Proti takej hráčke, ako je ona, jedna – dve lopty mohli byť fatálne. Napokon som to však dokázala, dodalo mi to strašne veľa sebavedomia. Teším sa z tohto nádherného víťazstva,“ povedala Cibulková na otázku v rámci konferenčného telefonátu so slovenskými médiami.
Slovenke predvlani na tzv. malých MS WTA v Sofii chýbal jediný gem na prienik do semifinále. „Dúfam, že šťastena mi to dnes vykompenzuje a príde priaznivé rozuzlenie. Sama pre to už nemôžem urobiť viac a človek potrebuje na takejto vysokej športovej úrovni aj trošilinku toho šťastia. Keď sa to má stať, tak sa to stane. Ak to však napokon mal byť môj posledný zápas v sezóne, nemohla som si želať lepšiu bodku. Ukázala som mentálnu silu aj tenisovú kvalitu a som v takej eufórii, že by som hneď išla na nejaký ďalší turnaj. Azda si teda ešte zahrám v sobotu…“
Cibulková po svojom triumfe nestretla Kerberovú v zázemí. Na podotknutie, že ešte asi nezažila natoľko dôležitý zápas inej hráčky, odvetila: „Čiastočne áno. Keď vrcholili tie boje o Singapur, tak som sledovala Kontovej počínanie v Pekingu. Ona tam musela dosiahnuť finále, aby sa v bodovaní Road dostala na moju úroveň, a aj sa jej to podarilo.“ O Kuznecovovej, s ktorou bude hrať v semifinále, povedala: „Ufff… Myslím si, že všetkých tu prekvapila, akokoľvek je to mimoriadne skúsená hráčka. Aj na tenistku jej formátu však predviedla čosi neuveriteľné. Priletela sem z Moskvy, v podstate okamžite nastúpila a teraz je víťazkou skupiny. Možno ak by mala týždeň na prípravu v dejisku, dopadlo by to inak, doľahol by na ňu tlak. Klobúk dolu pred tým, čo dokázala.“
Keď sa semifinále stalo skutočnosťou, Cibulková neskrývala nadšenie. „Je to jeden z najkrajších dní! Keď sme sa to dozvedeli, bola to absolútna eufória! Moje dnešné víťazstvo 2:0 na sety nad Halepovou spolu s rovnakým úspechom Kerberovej je čosi neuveriteľné! Na zápas s ´Kuzy´ sa budem snažiť čo najlepšie pripraviť a dotiahnuť to do úspešného konca. Postup z ´grupy´ je úžasný!“
Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka má proti 31-ročnej niekdajšej dvojke hodnotenia Kuznecovovej (9.) bilanciu 5:3, hoci spočiatku zaostávala 0:3. V septembrovom semifinále v čínskom Wu-chane zdolala petrohradskú rodáčku 3:6, 6:3, 6:4. Hrdinka US Open 2004 a Roland Garros 2009 Kuznecovová hrá na šampionáte šiesty raz, ale premiérovo po siedmich rokoch a prvý raz je v semifinále. Miestenku na „Masters“ si zabezpečila až minulú sobotu obhájením trofeje na Kremeľskom pohári v Moskve. V bodovaní Road tým vytlačila pod čiaru Britku Johannu Kontovú. Do Singapuru pricestovala v nedeľu, v pondelok už hrala a utiekla z mečbalu A. Radwanskej. V stredu predviedla obrat z 0:1 na sety proti Kar. Plíškovej.
Zverenkyňa fedcupového kapitána Sloveniek Mateja Liptáka Cibulková zatiaľ na tomto podujatí získala 304 000 USD brutto a 500 bodov do počítačového poradia, v ktorom figuruje na svojom rekordnom 8. mieste. V online prepočte jej v tejto chvíli patrí ešte lichotivejší 6. post. Minulý piatok ju vyhlásili za laureátku bilančnej ankety Návrat roka pod hlavičkou Tenisovej asociácie žien (WTA).
Finalistka melbournských Australian Open 2014 Cibulková je treťou Slovenkou vo dvojhre na šampionáte (v sezóne 2002 triumfovala Janette Husárová vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej). V roku 1996 Karina Habšudová aj na edícii 2002 Daniela Hantuchová pri vtedajšom vyraďovacom formáte so šestnástimi aktérkami prehrali v osemfinálovom 1. kole s Nemkou Steffi Grafovou, resp. s Bulharkou Magdalenou Maleevovou. V roku 2007 Hantuchová v Madride mala v základnej skupine bilanciu 1:2, pričom Kuznecovovú zdolala vo chvíli, keď už nemohla postúpiť. V “živých“ singlových súbojoch teda Slovenky teraz sumárne majú šampionátovú štatistiku 1:6, keď sa Cibulková postarala o premiérový takýto úspech (celkovo 2:6).
Cibulková začala na servise presvedčivo, Halepovej defenzívny bekhend za znamenal vedenie 1:0. Rumunke vôbec nefungoval bekhend ani v druhej hre. Bez zisku čo i len fiftínu prišla o servis (pri prvom brejkbale nemala na vstúpený forhend) a Slovenka potvrdila brejk na nulu (return mimo), v tejto fáze si pripísala tucet loptičiek v rade (3+4+4+1). Súperka však aspoň priebežne stopla príval – znížila na 1:3, keď Cibulková pokazila forhend. Slovenka bez zásadnejších ťažkostí upravila na 4:1, keď Rumunkinu forhendovú kontru z behu zastavila sieť. Ozvalo sa charakteristické „pome!“. Cibulková sústavne tlačila a Halepová nenachádzala účinný recept. Trochu sa síce dostávala do rytmu, ale pričasto zlyhávala. Na servise presvedčivo skorigovala na 2:4, stále však zaostávala o brejk.
Slovenka pôsobila v porovnaní s utorkom výbušnejšie, priebojnejšie a sebavedomejšie. Dostávala sa k diktovaniu v rozhodujúcej väčšine výmen a úspešné realizácie jej vynášali udržiavanie náskoku. Pripomínala nedeľňajší výkon, ktorým riadne potrápila svetovú jednotku. Na 5:2 sa posunula v pohode na 15, príkladný bol napríklad forhendový kros do protipohybu na záver ofenzívy. Rumunka sa napriek obviazanému ľavému kolenu a nie úplne ľahkonohému prejavu čoraz viac chytala najmä na servise, redukciou manka na 3:5 prinútila Cibulkovú dopodávať si set. Slovenka sa od 15:10 dopracovala k dvom setbalom bodmi priamo z podania a rozhodla kvalitným servisom na „téčko”, Halepovej bekhendový return zaletel za základnú čiaru. Po svojom prvom podaní mala úspešnosť 95 % (konkrétne 18 z 19), čo bolo z „karlovičovskej“ kategórie.
Navyše, hneď na úvod druhej časti odskočila Cibulková na 40:0 na príjme. Napokon však potrebovala aj štvrtý brejkbal: premenila ho nátlakovým forhendom inside-out. Únik však nedokázala potvrdiť, neodolala druhej jednotlivej hrozbe. V treťom geme mala brejkbal, ktorý potvrdilo Jastrabie oko, a chcel si ho sama uhrať, ale pomýlila sa a ďalšiu šancu už nedostala: Rumunka zavŕšila obrat na 2:1. Slovenka si zachovala chladnú hlavu a presvedčivo vyrovnala. Následne unikla na 40:0 na príjme a zužitkovala druhú možnosť forhendom popri čiare – 3:2. Ani v tomto prípade však brejk nepotvrdila. Prvú Halepovej príležitosť vymazala skvostným forhendom, potom však urobila pomerne divokú chybu z rovnakej strany: obiehaný forhend dopadol do štvorhrovej „aleje“.
Obojstranne na podaní slabšia pasáž však pokračovala: Slovenka sa vyškriabala na 4:3. Vytláčala Rumunku do forhendovej časti, čím si dobre otvárala bekhendovú na útok. Halepová za stavu 30:40 poslala dočahovaný forhend do siete. Na kurt prišiel Cibulkovej kouč Matej Lipták. Skóre 15:30 po pauze indikovalo tretí okamžitý rebrejk proti Slovenke. Tá síce sľubne preklopila na 40:30 a neskôr ešte mala ďalšie dva gembaly na vedenie 5:3, ale nedala a pri druhej možnosti Halepovej neprehodila reakčným forhendom sieť – 4:4 po takmer deviatich minútach boja o hru, ktorá zjavne mohla mať kľúčový význam.
Keď povzbudená Rumunka išla na 30:0 na servise, zdalo sa, že koncovka tohto dejstva postupne smeruje v jej prospech, lenže Slovenka otočila na 40:30. Halepovej pohľady neraz patrili spomenutému kolenu. Nelimitovalo ju však natoľko, aby neeliminovala hneď dva brejkbaly. Uspela v druhej epickej hre v rade premenila štvrtý gembal. Cibulková náhle bola gem od vyradenia. Do desiatej hry vstúpila mankom 0:15, ale hladko vyrovnala na 5:5. Na returne sa agresivitou dostala z 0:15 na solídnych 30:15, ale nepridala nadstavbu (pri skóre 30:30 jej zahlásili „out“ a už nemala k dispozícii výzvu na kontrolu, pričom interne sa ukázalo, že loptička bola dobrá). Opäť podávala na zachovanie nádeje na semifinále. Znova začala znepokojivo 0:15, ani tentoraz neprišli väčšie problémy.
Do tajbrejku lepšie Halepová, zahrala forhendový „squashový“ slajz s veľmi extravagantným odskokom. Cibulková však získala obe svoje podania a pripojila minibrejk na 3:1, keď Rumunkin úder skončil mimo. Strany sa však menili za stavu 3:3 po bekhende tesne vedľa. Slovenka si pripísala aspoň druhý bod na servise v tejto sekcii – 4:3, ale vzápätí 4:4 po ďalšom milimetrovom zlyhaní a aj 4:5 zásluhou vynikajúceho Halepovej bekhendu v najvhodnejší čas. Cibulková sa ocitala pod enormným tlakom, ustála ho – 6:5, čiže mečbal na returne. A radosť.
Ohlasy osobností na postup slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej do semifinále koncoročného výberového šampionátu WTA Finals v Singapure
Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): „Je to neuveriteľný úspech! Navyše, myslím si, že Dominiku ešte viac naštartuje a semifinále vôbec nemusí byť konečnou stanicou. Určite bolo psychicky veľmi ťažké zvládnuť celú tú situáciu. Dominike na diaľku gratulujem k tomu, čo už teraz na šampionáte dokázala. Všetci jej naďalej budeme veľmi držať palce.“
Igor Moška (generálny sekretár STZ): „Postup medzi najlepšie štyri na Masters je historickým úspechom, veď v ére samostatnosti sa to pred Dominikou nepodarilo žiadnemu slovenskému tenistovi. Mám obrovskú radosť a blahoželám! Je to odmena pre Dominiku aj jej trénera Mateja Liptáka za dlhodobú koncepčnú a tvrdú prácu. Zároveň je to aj veľká inšpirácia pre mladé talenty, že poctivým tréningom sa dajú dosiahnuť tie najvyššie méty.“
Karina Habšudová (účastníčka “Masters” 1996): „Dominike posielam obrovskú gratuláciu! Dnes urobila pre svoj úspech absolútne maximum a napokon sa dočkala odmeny. Už proti Kerberovej hrala vynikajúco, ale vtedy ešte predsa len zaplatila nováčikovskú daň, v dôležitých okamihoch sa jej trochu roztriasla ruka. Napriek prehre však bola svetovej jednotke viac než vyrovnanou súperkou. Dnes jej to celé vyšlo optimálne a nastavenie pred semifinále vnímam ako veľmi sľubné, hoci ani jedna ešte nebola v takejto pozícii. Dominika nedávno Kuznecovovú zdolala, Ruska má za sebou obrovskú šnúru zápasov, musí pociťovať výrazne väčšiu fyzickú únavu a nebude mať voľný deň, keďže hrá v piatok. Netrúfam si robiť proroka, ale veľa faktorov hovorí v prospech Dominiky, ktorá má veľkú šancu dostať sa ešte ďalej. Prajem jej, aby na ten zápas nastúpila s čistou hlavou, zahrala dobre a dokázala využiť spomenuté okolnosti. Výkonnostne na to určite má.“
Dominik Hrbatý (daviscupový rekordér SR, zdroj: facebook): „Veľká gratulácia, Domča. A teraz sa všetko začína!!! Mám sen vidieť majsterku sveta na Slovensku!!!“
Text a foto: SITA