Aby chlapi na stavbe neskolabovali…
Poriadne horúčavy posledných dní dávajú zabrať aj robotníkom na rekonštrukcii električkových tratí v centre Košíc. Na stavbe sa pred páliacim slnkom totiž nemajú kam ukryť.
Aby chlapi z horúčav neskolabovali, šéfovia im zabezpečujú dostatok vody. Dehydratácia je totiž v takomto počasí pri fyzickej námahe najvážnejším nebezpečenstvom.
“Pitný režim je zabezpečený na všetkých úsekoch stavby. Každá dodávateľská firma si ho zabezpečuje pre zamestnancov vo vlastnej réžii. Firma Dúha ako zhotoviteľ stavby kontroluje, či je pitný režim dodržiavaný. Nestalo sa nám, že by sme zistili nedostatky v tomto smere. Dodávatelia vedia, že je to dôležité pre ľudí, ktorí pracujú v mimoriadne teplých podmienkach. Takže zatiaľ nenastal ani prípad, že by niektorý zamestnanec skolaboval,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne Dúhy Natálie Raslavskej.
Rozpálený kov nemôžu ani chytiť
Na to, ako sa im na stavbe, kde sa nemajú kam skryť pred slnkom, robí, sme sa opýtali priamo robotníkov. “Je to poriadna zaberačka, keď vám celý deň páli na hlavu. Niekedy je problém aj s rukavicami chytiť nejaký kus kovu, taký je rozpálený. Pomáhame si, ako môžeme. Veľa pijeme vodu, ktorú nám vozia. A občerství aj to, keď si ju vylejete na hlavu. Len keby sa tak skoro nezohrievala na slnku. Lepšie sa nám robí skoro ráno, keď ešte nie je taká páľava a potom ešte večer, kým je svetlo,” povedal nám jeden z nich, ktorý pracuje na Kuzmányho ulici.
Páľava narúša aj technológiu
Horúce počasie má vplyv aj na časový priebeh prác. Inak sa robí, keď je 20 a inak, keď je 37 stupňov. Podľa informácií z firmy musia mať pracovníci častejšie pauzy, počas ktorých sa môžu skryť do tieňa. Makajú totiž aj počas dňa, kedy je to naozaj náročné.
“Pri týchto vysokých teplotách je narušený aj technologický režim niektorých prác, napríklad v súčasnosti pri lepení bokovníc na koľajnice. Preto sa v týchto dňoch pracuje aj v náhradných termínoch, teda ráno od piatej, kedy je ešte relatívne nižšia teplota, alebo neskôr po ôsmej večer, keď denná teplota klesne,“ vysvetľuje N. Raslavská.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.