Akcie pre zamestnancov chcú odbory i akcionári
Zamestnanecké akcie, ako benefit pre pracovníkov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (VVS) sú predmetom memoranda o porozumení, ktoré dnes (23. 6.) podpísali zástupcovia odborov a Klubu akcionárov VVS (KA).
Obe strany ním deklarujú záujem nájsť možnosti vydávania tzv. zamestnaneckých akcií ako benefitu pre zamestnancov.
,,S návrhom zamestnaneckých akcií ako benefitu pre pracovníkov sme oslovili vedenie VVS už v roku 2020. Som veľmi veľmi rada, že sme sa u akcionárov stretli s pochopením a že vnímajú obojstrannú výhodnosť takéhoto spôsobu odmeňovania a zároveň motivovania zamestnancov. V Klube akcionárov vidíme partnera so silným odborným zázemím, vďaka ktorému, verím, sa nám podarí tento pilotný projekt úspešne realizovať“ povedala JUDr. Vlasta Szabová, PhD., predsedníčka Odborového zväzu Drevo Lesy Voda. ,,V prípade úspechu máme víziu jeho uplatnenia aj v ďalších podnikoch, kde zamestnancov zastupujeme,“ dodala.
,,Vo všeobecnosti vidím v takejto možnosti odmeňovať a motivovať pracovníkov výhody, ktoré sa odzrkadlia aj na hospodárení celého podniku. Je logické, že ak je zamestnanec spolumajiteľom spoločnosti, má potrebu zhodnotiť svoj majetok, čím sa samozrejme zhodnocuje majetok celej spoločnosti,” povedal Ing. Stanislav Prcúch, generálny riaditeľ VVS. ,,Zamestnanci sú našim najväčším aktívom a tak máme záujem na ich stabilizácii. Pracovník, ktorý by vlastnil zamestnanecké akcie spoločnosti, bude mať menšiu tendenciu uvažovať o zmene zamestnávateľa. Sme v úvodnej fáze prípravy riešenia motivácie v podobe „zamestnaneckých akcií“, ktoré musia byt v súlade so zákonmi a platnou legislatívou,“ uzavrel.
V súčasnom legislatívnom prostredí na Slovensku však vydávanie zamestnaneckých akcií nie je jednoduché, zvlášť v prípade vodárenských spoločností.
,,Novela Obchodného zákonníka z roku 2001 zrušila možnosť emitovania zamestnaneckých akcií ako osobitného druhu akcií. Zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách navyše limituje okruh osôb, ktoré môžu byť akcionármi vodárenských spoločností. Preto obe strany tohto Memoranda vnímajú dôležitosť prípravy takého právneho riešenia, ktoré sa najviac bude približovať povahe zamestnaneckých akcií aj v rámci existujúcich právnych limitov. V tom vidíme najväčšiu výzvu a na hľadaní takéhoto riešenia sa chceme aktívne podieľať“ povedal Daniel J. Kratky, člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. sa venuje výrobe a distribúcii pitnej a úžitkovej vody, prevádzke kanalizácií a čistiarní odpadových vôd a s tým súvisiacim servisným službám. S viac ako 2000 zamestnancami je jedným z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku.
Odborový zväz DREVO, LESY, VODA združuje odborárov pracujúcich v odvetviach drevospracujúceho priemyslu, lesného a vodného hospodárstva a príbuzných odvetviach. Hlavným poslaním je naplnenie oprávnených požiadaviek jeho členov, ktoré smerujú k ochrane a zvyšovaniu ich sociálnych istôt prostredníctvom presadzovania progresívnej sociálnej a mzdovej politiky na zabezpečenie dôstojných životných a pracovných podmienok. Základným princípom činnosti odborového zväzu je princíp solidarity.
Klub akcionárov VVS je združením miest a obcí, ktoré sú akcionármi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. a jej oficiálnym partnerom. Jedným z hlavných cieľov Klubu akcionárov VVS je koordinácia záujmov akcionárov VVS, a.s. a presadzovanie riešení prínosných nielen pre akcionárov ale aj samotnú spoločnosť VVS, a.s.
Zdroj: Klub akcionárov VVS
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.