Aké zvieratá sa používajú pri výučbe zverolekárstva v Košiciach?
Zvažujete štúdium veterinárskeho lekárstva? Zaujíma vás, s akými zvieratami sa počas štúdia môžete stretnúť? Cesta k titulu zverolekár však nie je vôbec ľahká. Predtým, ako získajú toto šľachetné povolanie, musia zvládnuť šesťročné štúdium na vysokej škole. Porozprávali sme sa s hovorkyňou Univerzity veterinárskeho lekárstva, Mgr. Zuzanou Bobrikovou, o tom, aké zvieratá sa používajú na výučbu, kde sú zvieratá umiestnené, o canisterapii a hippoterapii a o štúdiu kynológie.
Všeobecné veterinárske lekárstvo
S akými zvieratami sa môžu študenti všeobecného veterinárskeho lekárstva stretnúť?
“V študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo sa študenti zoznamujú so všetkými druhmi zvierat. Nedá sa to rozdeliť takým spôsobom, že v prvom ročníku niektoré zvieratá, v druhom ďalšie, v treťom ďalšie. V rámci teoretickej výučby zoológie, anatómie, fyziológie, patológie, parazitológie, epizootológie, sa zoznamujú so všetkým, čo súvisí so zdravím zvierat, vrátane chirurgie, chorôb zvierat, či zoonóz (choroby prenosné zo zvierat na človeka). Štúdium veterinárnej medicíny je náročné práve preto, že kým pri humánnej medicíne získava adept informácie o jednom druhu – človeku, v prípade veterinárnej medicíny musí poznať všetky druhy a triedy, vrátane rozdielnej anatómie, fyziológie, trávenia, či chorôb. Medzi prvými zvieratami, s ktorými prichádzajú študenti do kontaktu pri štúdiu anatómie, sú zvyčajne veľké zvieratá – kone a prežúvavce (kravy).”
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.