Ako bude vyzerať život Košičanov, ak sa Košice a Košice-okolie zafarbia do červena?
Podľa COVID automatu sa nachádzajú Košice a Košice- okolie od 6. 9. (pondelka) v takzvanom ,,stupni ostražitosti-oranžovej zóne”. Spolu s blížiacim sa chrípkovým obdobím pribúdajú dennodenne nakazení nielen chrípkou, ale takisto aj pozitívne testovaní obyvatelia na COVID-19, čo pre jednotlivé mestá a dediny znamená stupňujúce sa obmedzenia.
Sprísnenie opatrení
Ak sa okresy Košice a Košice-okolie zafarbia do červenej, bude to pre mnohé podniky znamenať zavedenie prísnejších pravidiel ako napríklad v prípade reštaurácií, zatvorenie terás pre základný režim – čiže ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, testovaní alebo po prekonaní. Pre nezaočkovaných ľudí, ktorí si budú chcieť vychutnať kávu alebo sa ísť naobedovať, to teda bude znamenať neustále testovanie sa. Poďme sa ale pozrieť na jednotlivé obmedzenia bližšie.
Červená zóna našťastie pre obyvateľov aj naďalej neznamená obmedzenie pohybu. Zmeny sa však dotknú hromadných podujatí, kde aj naďalej bude platiť povinné spísanie zoznamu účastníkov. Hromadné podujatia by teda mali vyzerať nasledovne: Kompletne zaočkovaní – bez obmedzenia, OTP – maximálne 25% kapacity, v prípade, ak nie je určená kapacita, do 150 osôb. Základný protokol – max. 10 osôb.
Ak sa v tomto roku ženíte či vydávate, mali by ste si svoj zoznam pre istotu upraviť s ohľadom na možné obmedzenia, ktoré by so sebou červené sfarbenie prinieslo. Na svadby, kary, oslavy a večierky bude totižto možné pozvať v režime plnej zaočkovanosti 50 osôb v interiéri a 80 osôb v exteriéri. Horšie na tom budú oslavy podľa protokolu OTP, kde bude možné pozvať iba 25 osôb v interiéri a 40 osôb v exteriéri.
Pre zaočkovaných športovcov budú športové súťaže naďalej bez obmedzení, v OTP režime – 75 športovcov v interiéri a 150 v exteriéri, v základnom režime však súťaže budú zakázané.
Odporúčané články
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.