Ako by sa dalo parkovať na Sídlisku Ťahanovce
Overovaciu štúdiu na výstavbu garážovo-parkovacieho domu vo vnútrobloku Sofijskej ulice na Sídlisku Ťahanovce si dala vypracovať MČ Sídlisko Ťahanovce a je uverejnená na jej webovej stránke. Vypracoval ju autorizovaný architekt Peter Stano.
Momentálne v priestore, kde by mohol garážovo-parkovací dom stáť, je voľná plocha. Pozemky sú v majetku mesta Košice a viacerých vlastníkov.
[ad][/ad]Priestor aj na šport a relax
V súčasnosti je k dispozícii na tejto ulici hromadná garáž so 45 parkovacími miestami a 92 parkovacích miest v okolí.
Predložená štúdia rieši dopravný problém lokality a vytvára možnosť pre vlastníkov okolitých bytových domov zakúpiť si vlastné parkovacie miesto. Navrhované sú tri objekty hromadných garáží s kapacitou 72 parkovacích miest pre jeden objekt. Priestor medzi týmito objektmi je určený na športovo-relaxačné využitie (workout/fitnes, detské ihrisko) s prepojovacou komunikáciou pre peších k bytovým domom.
Celkový počet parkovacích miest v objektoch by mal byť 216 a v teréne 110. Každý by mal mať dve úrovne garážového parkovania v nadzemných podlažiach (z toho polovica jedného je čiastočne zapustená do úrovne priľahlého terénu) a 1 úroveň parkovania na streche objektu.
[ad2][/ad2]O zámere sme chceli vedieť viac od investora štúdie – mestskej časti. „Ide o overovaciu štúdiu pre územie, a preto všetky údaje, týkajúce sa kapacít, ekonomiky predpokladanej výstavby a iné, treba chápať ako údaje z overovacej štúdie. Mestská časť nie je kompetentná ju vysvetľovať, pretože ide o dokument vypracovaný odborne spôsobilou osobou s autorizáciou pre územnoplánovaciu dokumentáciu,“ dozvedeli sme sa od Mirona Jesenského a Alice Fedákovej z oddelenia výstavby miestneho úradu.
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.