Ako si správne vybrať vianočný stromček a zároveň byť EKO?
Premýšľali ste nad tým aký stromček si zaobstaráte na tieto Vianoce? Stavíte na klasiku a vytiahnete minuloročný stromček z podkrovia, oslovíte kamaráta, či vám nevie zohnať peknú jedličku alebo vyskúšate niečo nové? Možno vám napadlo, že tento rok skúsite byť viac ekologicky a výber stromčeka starostlivo zvážite. Pripravili sme si preto pre vás článok, v ktorom sa pozrieme na rôzne typy vianočných stromčekov a ako ekologické sú.
UMELÉ STROMČEKY
Nepochybne výhodou umelých stromčekov je ich dostupnosť, väčšina z nás určite práve teraz ukrývame jeden z minulého roka. Kúpite ich takmer v každom meste alebo online, ešte pred sviatkami. Na trhu sú umelé stromčeky rôznych druhov, farieb, veľkostí, zákaznik má z čoho vyberať.
Bežné ceny týchto stromčekov sa pohybujú od 20 do 100 eur. Ďalšou výhodou umelého stromčeka je fakt, že si nevyžadujú takmer žiadnu extra starostlivosť. Pri správnon zaobchádzaní stromček vydrží aj niekoľko rokov.
Ako veľmi ekologické ale sú? Odborníci, medzi nimi aj nezisková organizácia One Tree Planted, sa zhodli, že živé stromčeky sú v skutočnosti lepšie a bezpečnejšie pre životné prostredie v porovnaní s umelými stromčekmi. Dôvodom je, že tieto stromčeky sú vyrábané z plastu a kovu, na ktorých výrobu je potrebné veľké množstvo surovín, a ich plastové časti záberu aj tisícky rokov na rozklad, čím znečisťujú pôdu, vodu a vzduch.
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.