Ako si správne vybrať vianočný stromček a zároveň byť EKO?
Premýšľali ste nad tým aký stromček si zaobstaráte na tieto Vianoce? Stavíte na klasiku a vytiahnete minuloročný stromček z podkrovia, oslovíte kamaráta, či vám nevie zohnať peknú jedličku alebo vyskúšate niečo nové? Možno vám napadlo, že tento rok skúsite byť viac ekologicky a výber stromčeka starostlivo zvážite. Pripravili sme si preto pre vás článok, v ktorom sa pozrieme na rôzne typy vianočných stromčekov a ako ekologické sú.

UMELÉ STROMČEKY
Nepochybne výhodou umelých stromčekov je ich dostupnosť, väčšina z nás určite práve teraz ukrývame jeden z minulého roka. Kúpite ich takmer v každom meste alebo online, ešte pred sviatkami. Na trhu sú umelé stromčeky rôznych druhov, farieb, veľkostí, zákaznik má z čoho vyberať.
Bežné ceny týchto stromčekov sa pohybujú od 20 do 100 eur. Ďalšou výhodou umelého stromčeka je fakt, že si nevyžadujú takmer žiadnu extra starostlivosť. Pri správnon zaobchádzaní stromček vydrží aj niekoľko rokov.
Ako veľmi ekologické ale sú? Odborníci, medzi nimi aj nezisková organizácia One Tree Planted, sa zhodli, že živé stromčeky sú v skutočnosti lepšie a bezpečnejšie pre životné prostredie v porovnaní s umelými stromčekmi. Dôvodom je, že tieto stromčeky sú vyrábané z plastu a kovu, na ktorých výrobu je potrebné veľké množstvo surovín, a ich plastové časti záberu aj tisícky rokov na rozklad, čím znečisťujú pôdu, vodu a vzduch.
Odporúčané články

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach na svojom zasadnutí 26. júna 2025 rozhodlo o viacerých významných témach ovplyvňujúcich život v meste. Poslanci schválili nový územný plán mesta, zvýšenie cestovného v MHD i vyhlásenie na obranu 17. novembra ako dňa pracovného pokoja. V rovnaký deň podporili aj návrat busty Cecilie Gonzagy do Levoče.

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

Po úmrtí 11-ročného chlapca z regiónu Záhoria, ktoré je podľa predbežných informácií spájané s infekciou mozgu spôsobenou tzv. „mozgožravou“ amébou, hygienici na Slovensku spustili mimoriadne kontroly kvality vôd na verejných kúpaliskách.