Ako si správne vybrať vianočný stromček a zároveň byť EKO?
Premýšľali ste nad tým aký stromček si zaobstaráte na tieto Vianoce? Stavíte na klasiku a vytiahnete minuloročný stromček z podkrovia, oslovíte kamaráta, či vám nevie zohnať peknú jedličku alebo vyskúšate niečo nové? Možno vám napadlo, že tento rok skúsite byť viac ekologicky a výber stromčeka starostlivo zvážite. Pripravili sme si preto pre vás článok, v ktorom sa pozrieme na rôzne typy vianočných stromčekov a ako ekologické sú.
UMELÉ STROMČEKY
Nepochybne výhodou umelých stromčekov je ich dostupnosť, väčšina z nás určite práve teraz ukrývame jeden z minulého roka. Kúpite ich takmer v každom meste alebo online, ešte pred sviatkami. Na trhu sú umelé stromčeky rôznych druhov, farieb, veľkostí, zákaznik má z čoho vyberať.
Bežné ceny týchto stromčekov sa pohybujú od 20 do 100 eur. Ďalšou výhodou umelého stromčeka je fakt, že si nevyžadujú takmer žiadnu extra starostlivosť. Pri správnon zaobchádzaní stromček vydrží aj niekoľko rokov.
Ako veľmi ekologické ale sú? Odborníci, medzi nimi aj nezisková organizácia One Tree Planted, sa zhodli, že živé stromčeky sú v skutočnosti lepšie a bezpečnejšie pre životné prostredie v porovnaní s umelými stromčekmi. Dôvodom je, že tieto stromčeky sú vyrábané z plastu a kovu, na ktorých výrobu je potrebné veľké množstvo surovín, a ich plastové časti záberu aj tisícky rokov na rozklad, čím znečisťujú pôdu, vodu a vzduch.
Odporúčané články
Košičania každoročne spomínajú na tých, ktorí tragicky opustili tento svet. V nedeľu 8. septembra 2024, sa uskutoční už tradičné podujatie s názvom Košický deň kvetov. Táto pietna akcia je venovaná všetkým, ktorých osudy boli náhle prerušené nešťastnými udalosťami v našom meste a jeho okolí.
Vzhľadom na pretrvávajúce extrémne poveternostné podmienky je dôležité vedieť, ako sa pripraviť a správne reagovať na hrozby, ako sú zosuvy pôdy, povodne a silný vietor. Nasledujúce odporúčania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pomôžu chrániť životy a majetok.
V Košiciach je naplánované rozšírenie sociálnych a zdravotných služieb, poskytujúce lepšiu starostlivosť tým, ktorí to najviac potrebujú. S pomocou Strediska sociálnej pomoci mesta Košice (SSPmK) by sa mal na druhom poschodí Zariadenia pre seniorov, na Garbiarskej ulici vybudovať nový hospic. Tento projekt má priniesť dôstojnú starostlivosť pacientom s nevyliečiteľnými ochoreniami, čím im zabezpečí pokojné a dôstojné posledné chvíle života.