Ako vyzerala posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II.? (FOTO)
Vo Veľkej Británii sa dnes (19. 9.) uskutočnil štátny pohreb zosnulej kráľovnej Spojeného kráľovstva a ďalších 14 krajín Spoločenstva národov Alžbety II. Pohreb, ktorý sledovali nielen Briti, ale celý svet, sa začal predpoludním vo Westminsterskom opátstve v Londýne a skončil sa večer pochovaním panovníčky na hrade vo Windsore.
Westminsterské opátstvo bolo pre hostí otvorené už tri hodiny pred samotným smútočným obradom, ktorý sa začal o 11:00 miestneho času (12:00 SELČ). Zhruba 15 minút pred obradom prevzali rakvu s panovníčkou z Westminsterského paláca do opátstva. Za rakvou išli členovia kráľovskej rodiny, vrátane nového kráľa Karola III. a jeho synov princov Williama a Harryho.
Smútočnú bohoslužbu, ktorá sa uskutočnila na mieste kráľovských korunovácií i svadieb, viedol westminsterský dekan David Hoyle. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby mal kázeň a britská premiérka Liz Trussová počas omše čítala z Biblie. Na konci obradu zaznelo krátke trúbenie z poľnice. Po ňom nasledovali celonárodné dve minúty ticha. Bohoslužbu ukončila štátna hymna a žalospev.
Na pohrebe vo Westminsterskom opátstve sa zúčastnilo 2 000 hostí. Bolo to jedno z najväčších stretnutí šľachty a politikov, ktoré Spojené kráľovstvo hostilo, za niekoľko desaťročí. Pozvanie dostala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Po pohrebnej bohoslužbe nasledovala ďalšia procesia z Westminsterského opátstva k Wellingtonovmu oblúku pri Hyde Parku. V minútových intervaloch zvonil Big Ben a z Hyde Parku zneli každú minútu salvy zo zbraní.
Pri Wellingtonovom oblúku rakvu preniesli do štátneho pohrebného vozidla, ktoré ju odviezlo na hrad Windsor. Tam nasledovala ďalšia procesia za prítomnosti príslušníkov ozbrojených síl. Rakvu odniesli do Kaplnky svätého Juraja, kde sa od 16:00 miestneho času (17:00 SELČ) uskutočnila bohoslužba pred uložením rakvy do hrobky.
Bohoslužba zahŕňala tradície symbolizujúce koniec vlády Alžbety II. Kráľovský klenotník z rakvy zložil Britskú imperiálnu korunu, jablko a žezlo, čím kráľovnú definitívne oddelil od jej koruny. Na konci posledného hymnusu kráľ položil na rakvu vlajku. Zároveň Lord Chamberlain prelomil svoju paličku na znak toho, že končí jeho služba pre kráľovnú.
Nakoniec rakvu vložili do kráľovskej hrobky. Nasledovalo požehnanie a štátna hymna God Save the King (Boh ochraňuj kráľa).
Večer sa ešte uskutočnil súkromný rodinný obrad, počas ktorého kráľovnú pochovali k jej manželovi, princovi Filipovi, ktorý zomrel vlani, v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. Tá sa nachádza vo vnútri Kaplnky svätého Juraja.
Zdroj: SITA, dm;ns
Galéria
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.