ANKETA: Ako sa starajú Košičania o životné prostredie?
Medzinárodný sviatok, kedy sa oslavuje práve životné prostredie, sa nazýva Deň Zeme. 22. apríl patrí práve tomuto dňu. Redakciu KOŠICE: DNES ONLINE zaujímalo okrem iného aj to, čo Košičania robia pre to, aby pomohli životnému prostrediu.
Triedenie odpadu patrilo medzi najčastejšiu odpoveď na otázku, čo Košičania robia pre ekologickejší život. “Separujem odpad a snažím sa sadiť zeleň,” odpovedala jedna z opýtaných. “My starší ľudia dbáme o to, aby sme tú prírodu neničili. Mrzí nás, že generácie po nás musia naprávať chyby po mnohých z nás. Ja som učiteľka, takže ja som k tomu viedla aj deti,” vyjadrila sa do ankety učiteľka.
Pri otázke, ako dbať o životné prostredie, redakcia dostala aj takúto odpoveď: “Jednak treba dbať o stromy, kríky a trávu a rovnako aj nevyhadzovať zbytočne odpadky a neplytvať chemikáliami.”
Košický samosprávny kraj sa pri príležitosti Dňa Zeme rozhodol odprezentovať vodíkový automobil a bicykel. Viaceré mestské časti v Košiciach sa plánujú venovať upratovaniu a spríjemňovaniu okolia nielen počas jedného dňa ale počas celého mesiaca či celého roka.
Tým, že sa téma ekológie dostáva do popredia čoraz viac, sa aj Ministerstvo školstva v tlačovej správe vyjadrilo, že environmentálna výchova bude na školách povinným predmetom. Do vzdelávania žiakov sa zaradia aj klimatické témy.
(VT)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.