Betlehemské svetlo sa blíži na Slovensko
Vianoce sú už takmer na dosah a s nimi prichádza na Slovensko každoročne aj Betlehemské svetlo. Tento rok by k nám malo doraziť 11. decembra. Prinesú ho skauti a skautky zo Slovenského skautingu, pripravení priniesť symbol Vianoc aj tento rok.
Betlehemské svetlo symbolizuje nádej, lásku, pokoj a mier. Tak ako minulý rok, aj tento rok bude cesta poznačená pandémiou. Veľké slávnostné ceremónie sa premenia na menšie komorné stretnutia a budú podliehať aktuálnym protipandemickým opatreniam.
Príchod Betlehemského svetla sa uskutoční presne podľa vzoru z roku 2020, teda slovenskí skauti prevezmú plamienok z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme od rakúskych skautov na slovensko-rakúskych hraniciach. O deň neskôr (12. 12.) odovzdá delegácia zo Slovenského skautingu Betlehemské svetlo na slovensko-poľských hraniciach, aby sa mohlo šíriť ďalej, na sever a východ Európy. V popoludňajších hodinách ho odovzdajú skauti z Východoslovenskej skautskej oblasti na slovensko-ukrajinských hraniciach skautom z Ukrajiny.
V pondelok 13. decembra má Betlehemské svetlo osobne prijať od zástupcov Slovenského skautingu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Odovzdávanie sa uskutoční v Bratislave a pôjde o prvé oficiálne prijatie Betlehemského svetla na Slovensku vôbec. “Ani v tomto roku nechcú skauti iniciovať akúkoľvek formu výzvy na zhromažďovanie sa, ktoré by bolo v rozpore s aktuálne platnými nariadeniami súvisiacimi so súčasnou pandemickou situáciou. Práve preto ani v tomto roku nebudeme organizovať hromadný vlakový rozvoz, ale zrealizujeme jedno symbolické prevezenie Betlehemského svetla zo západu, z Bratislavy, na východ do Košíc. Počas jazdy nebude možné si svetlo odpáliť,” uvádza sa na webe Betlehemského svetla.
Plamienok i tento rok zažiari z pomyselnej strechy nad Slovenskom, na najvyššie položenom pracovisku – v Observatóriu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte. Vynesú ho tam skauti z Podtatranskej skautskej oblasti 19. decembra.
Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.
(Zdroj: TASR, SS)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.