Betlehemské svetlo sa blíži na Slovensko

Vianoce sú už takmer na dosah a s nimi prichádza na Slovensko každoročne aj Betlehemské svetlo. Tento rok by k nám malo doraziť 11. decembra. Prinesú ho skauti a skautky zo Slovenského skautingu, pripravení priniesť symbol Vianoc aj tento rok.
Betlehemské svetlo symbolizuje nádej, lásku, pokoj a mier. Tak ako minulý rok, aj tento rok bude cesta poznačená pandémiou. Veľké slávnostné ceremónie sa premenia na menšie komorné stretnutia a budú podliehať aktuálnym protipandemickým opatreniam.
Príchod Betlehemského svetla sa uskutoční presne podľa vzoru z roku 2020, teda slovenskí skauti prevezmú plamienok z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme od rakúskych skautov na slovensko-rakúskych hraniciach. O deň neskôr (12. 12.) odovzdá delegácia zo Slovenského skautingu Betlehemské svetlo na slovensko-poľských hraniciach, aby sa mohlo šíriť ďalej, na sever a východ Európy. V popoludňajších hodinách ho odovzdajú skauti z Východoslovenskej skautskej oblasti na slovensko-ukrajinských hraniciach skautom z Ukrajiny.
V pondelok 13. decembra má Betlehemské svetlo osobne prijať od zástupcov Slovenského skautingu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Odovzdávanie sa uskutoční v Bratislave a pôjde o prvé oficiálne prijatie Betlehemského svetla na Slovensku vôbec. “Ani v tomto roku nechcú skauti iniciovať akúkoľvek formu výzvy na zhromažďovanie sa, ktoré by bolo v rozpore s aktuálne platnými nariadeniami súvisiacimi so súčasnou pandemickou situáciou. Práve preto ani v tomto roku nebudeme organizovať hromadný vlakový rozvoz, ale zrealizujeme jedno symbolické prevezenie Betlehemského svetla zo západu, z Bratislavy, na východ do Košíc. Počas jazdy nebude možné si svetlo odpáliť,” uvádza sa na webe Betlehemského svetla.

Plamienok i tento rok zažiari z pomyselnej strechy nad Slovenskom, na najvyššie položenom pracovisku – v Observatóriu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte. Vynesú ho tam skauti z Podtatranskej skautskej oblasti 19. decembra.
Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.
(Zdroj: TASR, SS)
Odporúčané články

Na Sídlisku Ťahanovce pribudlo na betónovej stene, v blízkosti zastávky Berlínska, umelecké dielo, na ktorom sa podieľalo viacero autorov. Témou bola podľa jedného z umelcov “betónová džungľa”, do ktorej sa snažili zasadiť rôzne portréty zvierat vo viacerých štýloch a prevedeniach, pričom spoločne vytvorili “rôznorodú maľbu”.

Aj v 18. týždni (1. 5. – 7. 5.) vám prinášame prehľad udalostí, ktoré sa stali v Košiciach a okolí. Buďte v obraze a vnímajte dianie okolo seba aj vďaka denníku KOŠICE: DNES.

Rekonštruované priestory Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach budú od dnešného dňa (17. 5.) slúžiť študentom i vedcom tejto univerzity. Rekonštruované priestory a prístroje, ktorých hodnota je viac ako milión eur, budú slúžiť výskumu v oblasti proteínového inžinierstva, nanomedicíny, bioenergetiky a paleobiológii.