Boj s hoaxami a dezinformáciami je neustále nedostatočný
Boj s hoaxami a dezinformáciami je neustále nedostatočný. Pre agentúru SITA to skonštatovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zdôraznila, že chýba jednotná aplikačná prax posudzovania hoaxov a dezinformácií zo strany orgánov činných v trestnom konaní a súdov. To má za výsledok časté odstupovanie podozrení zo šírenia poplašnej správy a podnecovania na priestupkové konanie.
Polícia bojuje s hoaxami prostredníctvom oficiálnej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Tá ma viac ako 115-tisíc sledovateľov. „Je lídrom v boji proti hoaxom a dezinformáciám v porovnaní s inými stránkami vládnych rezortov, ktoré proti hoaxom taktiež bojujú, avšak v menšej miere. Táto stránka takmer na dennej báze informuje širokú verejnosť o aktuálnych hoaxoch a hybridných hrozbách a požíva všeobecný rešpekt a prestíž od tunajších aj zahraničných partnerov,“ uviedla Bárdyová. Polícia denne monitoruje sociálne siete a následne analyzujú a vyvracajú dezinformácie a hoaxy. V súčasnosti je väčšina dezinformácií zameraná na pandémiu koronavírusu a očkovanie. Polícia má však aj snahu o väčšie postihovanie tvorcov hoaxov, preto je nutná kooperácia s inými inštitúciami, najmä Ministerstvom spravodlivosti SR.
Zdroj: (SITA, ta;mb)
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.