Budovy na Slovensku sa rozsvietili do červenej farby
V pondelok 17. apríla si svet pripomenul Svetový deň hemofílie. Ide o vzácne vrodené a nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom majú pacienti problém so zrážanlivosťou krvi. Toto ochorenie sa prejavuje tým, že sa im krvácanie nezastaví.
17. apríl sa so Svetovým dňom hemofílie spája už od roku 1989. Tento deň hovorí o tom, ako vyzerá život pacienta s vrodeným krvácavým ochorením. Tento deň si každoročne pripomína viac ako 134 krajín sveta.
Pri tejto príležitosti sa vo viacerých mestách na Slovensku rozsvietili budovy a monumenty na červeno, a teda do symbolickej farby krvi, s ktorou majú pacienti s hemofíliou problémy. Do červenej farby sa rozsvietili významné budovy v týchto mestách: Košice, Bratislava, Banská Bystrica, Prešov, Nitra, Martin, Nové Zámky, Trnava, Žilina, Bardejov, Spišská Nová Ves, ale aj v iných menších mestách a obciach na Slovensku.
Galéria
V meste Košice sa do symbolickej farby krvi rozsvietili až štyri budovy, medzi nimi Dóm sv. Alžbety, Bábkové divadlo v Košiciach, Východoslovenské múzeum – historická účelová budova v Košiciach, Divízna budova – sídlo Košického samosprávneho kraja. Do červenej farby sa obliekli a prišli do práce aj zamestnanci múzea a Divíznej budovy v Košiciach. Okrem rozsvietenia budov je symbolom tohto dňa aj rozsvecovanie červených svetiel v domácnostiach, na oknách domov a bytov.
Tretinu pacientov tvoria deti
Hemofília však nie je jediná krvácavá porucha, ale je najznámejšia. S vrodenými krvácavými poruchami žije na Slovensku aktuálne 3169 pacientov, pričom 613 z nich má hemofíliu A, 93 hemofíliu B a až tretina sú deti. Vďaka modernej vede a pokroku v medicíne, môžu títo pacienti žiť kvalitný a plnohodnotný život.
Zdroj: (Slovenské hemofilické združenie, ZL)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.