Bulharsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny
Bulharsko s platnosťou od soboty 30. októbra zaradilo Slovenskú republiku z hľadiska šírenia ochorenia COVID-19 do červenej zóny, teda medzi rizikové krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informovalo na svojej webovej stránke.
Rezort diplomacie upozorňuje občanov Slovenska, aby na vstup do Bulharska využívali najmä hlavné hraničné priechody, na ktorých sa vykonávajú zdravotné kontroly hygienikmi pred vstupom do krajiny. Konkrétne ide o letiská v Sofii, Varne, Burgase a Plovdive, a prístavy v Burgase a Varne. V prípade cestných hraničných priechodov ide o Vidin, Vrashku Chuku, Durankulak, Gueshevo, Zlatarevo, Ilinden, Kalotinu, Kapitan Andreevo a Kapitan Petko Vojvoda. Ďalej Kulata, Lesovo, Makaza, Malko Tarnovo, Oltomantsi, Oriachovo, Stanke Lisichkovo, Somovit – Nikopol a Strezimirovci.
Pre vstup do krajiny je potrebný buď slovenský národný dvojjazyčný slovensko – anglický certifikát o plnom zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo digitálny COVID preukaz Európskej únie, ktorý obsahuje potvrdenie o vakcinácii, vykonaní PCR alebo antigénového testu. Ďalšou možnosťou je potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, ktorý nie je starší ako 180 dní.
Deti od 12 do 18 rokov prichádzajúce do Bulharska z červenej zóny sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín pred vstupom do Bulharska. Test musí byť potvrdený platným digitálnym COVID certifikátom o teste alebo analogickým dokladom, ktorý obsahuje tie isté údaje ako digitálny COVID certifikát EÚ o teste. V prípade, že tento doklad nepredložia, podliehajú desaťdňovej karanténe. Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú spolu s rodičmi, majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku PCR testu, nezávisle od toho, z akej zóny prichádzajú.
Zdroj: (SITA, mt;jme)
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.