Bulharsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny
Bulharsko s platnosťou od soboty 30. októbra zaradilo Slovenskú republiku z hľadiska šírenia ochorenia COVID-19 do červenej zóny, teda medzi rizikové krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informovalo na svojej webovej stránke.
Rezort diplomacie upozorňuje občanov Slovenska, aby na vstup do Bulharska využívali najmä hlavné hraničné priechody, na ktorých sa vykonávajú zdravotné kontroly hygienikmi pred vstupom do krajiny. Konkrétne ide o letiská v Sofii, Varne, Burgase a Plovdive, a prístavy v Burgase a Varne. V prípade cestných hraničných priechodov ide o Vidin, Vrashku Chuku, Durankulak, Gueshevo, Zlatarevo, Ilinden, Kalotinu, Kapitan Andreevo a Kapitan Petko Vojvoda. Ďalej Kulata, Lesovo, Makaza, Malko Tarnovo, Oltomantsi, Oriachovo, Stanke Lisichkovo, Somovit – Nikopol a Strezimirovci.
Pre vstup do krajiny je potrebný buď slovenský národný dvojjazyčný slovensko – anglický certifikát o plnom zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo digitálny COVID preukaz Európskej únie, ktorý obsahuje potvrdenie o vakcinácii, vykonaní PCR alebo antigénového testu. Ďalšou možnosťou je potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, ktorý nie je starší ako 180 dní.
Deti od 12 do 18 rokov prichádzajúce do Bulharska z červenej zóny sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín pred vstupom do Bulharska. Test musí byť potvrdený platným digitálnym COVID certifikátom o teste alebo analogickým dokladom, ktorý obsahuje tie isté údaje ako digitálny COVID certifikát EÚ o teste. V prípade, že tento doklad nepredložia, podliehajú desaťdňovej karanténe. Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú spolu s rodičmi, majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku PCR testu, nezávisle od toho, z akej zóny prichádzajú.
Zdroj: (SITA, mt;jme)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.