Československí výsadkári zanechali hrdinský odkaz o slobode, tvrdí Naď
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si spolu s českou ministerkou obrany Janou Černochovou v krypte kostola svätých Cyrila a Metoda v Prahe uctili pamiatku československých parašutistov z výsadku Anthropoid pri príležitosti 80. výročia ich úmrtia.
Práve v pražskom chráme siedmi parašutisti zvádzali 18. júna 1942, po 22 dňoch od úspešného atentátu na Reinharda Heydricha, boj na život a na smrť proti prevahe príslušníkov nacistického gestapa a SS. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková v tlačovej správe.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII <<<
„Boj výsadkárov vrátane odolávania v krypte kostola potvrdili húževnatosť týchto velikánov, ktorí bojovali do poslednej chvíle. Svojimi skutkami zanechali našim národom hrdinský a zaväzujúci odkaz o slobode. Nemožno nevidieť paralelu s ukrajinskými bojovníkmi, ktorí sa taktiež odmietajú podvoliť agresii proti slobode,“ uviedol Naď.
Hrdinom odboja je venovaná aj výstava v Národnom múzeu v Prahe, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Bratislave. Pre verejnosť je k dispozícii do konca októbra.
Zdroj: (SITA, ta;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Vianočné trhy na Hlavnej ulici v Košiciach lákajú návštevníkov rozmanitou ponukou tradičných pochúťok, nápojov a sladkostí. S príchodom sviatočného obdobia si môžete vychutnať atmosféru Vianoc pri voňavom punči, chutných lokšiach alebo sladkých trdelníkoch za výhodné ceny.
Pred takmer dvomi mesiacmi iniciatívne zaslala Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) mestu Snina návrh, prostredníctvom ktorého mohlo dôjsť k záchrane zatvorenej rekreačnej oblasti Sninských rybníkov. Mesto Snina aj napriek neschopnosti prevádzkovať túto rekreačnú oblasť, návrh odmietlo, tak ako i všetky návrhy predtým.
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.