Chýba dostatočná inštitucionálna sieť pre rozvoj a zachovanie rómčiny, tvrdí splnomocnenkyňa

Rómska menšina nemá vybudovanú dostatočnú inštitucionálnu sieť pre rozvoj a zachovanie rómčiny. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková to pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho jazyka uviedla v tlačovej správe. Podľa Bučkovej preto musí rómska národnostná menšina pracovať a investovať do rozvoja rómskeho jazyka, umenia a kultúry.
Jej úrad v rámci pripravovaného Akčného plánu pre oblasť vzdelávania navrhuje vytvoriť programy pre vzdelávanie v rómskom vyučovacom jazyku pre pedagogických a odborných zamestnancov a navýšiť počet pedagogických zamestnancov s kompetenciou vzdelávať v rómčine.
„Medzinárodný deň rómskeho jazyka je oslavou jazyka, ktorý je pre nás, Rómov a Rómky, jedinečný a pre mnohých z nás je jazykom materinským. Rómsky jazyk je pre nás prostriedkom na vyjadrenie identity a hrdosti, ktorou vyjadrujeme svoje postavenie a príslušnosť k rómskej národnostnej menšine,“ vysvetlila Bučková.
Podľa splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity je rómsky jazyk bohatý a rôznorodý. Rómovia na Slovensku hovoria tromi hlavnými dialektmi – dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Výraznú jazykovú prevahu majú Rómovia pôvodom z východného Slovenska, a preto sa východoslovenský dialekt stal aj základom pre gramatiku a slovník s frazeológiou a prehľadom gramatiky, ktorý bol vydaný v roku 1991. Východoslovenská rómčina tvorí aj základ pre Učebnicu slovenskej rómčiny a Kľúč k učebnici slovenskej rómčiny, ktoré boli vydané v roku 1999 v rómsko-českej verzii.
(SITA, kh;mky)
Odporúčané články

V sobotu 14. júna 2025 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach uskutočnila výnimočná udalosť – slávnosť kňazskej vysviacky. Košická arcidiecéza prijala medzi svojich duchovných pastierov troch novokňazov: Dominika Marušu, Patrika Janóa a Dávida Černigu.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) počas najbližších dní opraví zábradlie a rímsy pred košickým sídliskom Ťahanovce.

Nová Klinika zobrazovacích metód v Košiciach, spoločný projekt Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Lekárskej fakulty UPJŠ, bude pôsobiť pod vedením profesorky Ingrid Schusterovej. Kardiologička a odborníčka na ultrazvukové zobrazovanie srdca prevzala poverenie viesť novovzniknuté pracovisko, ktoré integruje doterajšie Oddelenie funkčnej diagnostiky a Oddelenie rádiológie VÚSCH.