Čísla sú alarmujúce! Skúsenosť s ONLINE šikanou má štvrtina detí vo veku 9 až 17 rokov
Takmer štvrtina detí vo veku od 9 do 17 rokov má skúsenosť so šikanovaním, pričom dievčatá boli obeťou šikanovania častejšie ako chlapci. Vyplýva to z výskumu, ktorý sa realizoval pod vedením Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Výskum bol zameraný na prežívanie a správane detí a mládeže na Slovensku za rok 2022. Výskum priniesol odhalenie informácií o tom, ako deti a mladí ľudia trávia svoj voľný čas, či majú skúsenosti s užívaním návykových látok, spôsoby komunikácie na internete, a tiež to, akým obsahom sú vystavovaní.
Ako uvádza MPSVaR SR, 45 percent detí a dospievajúcich má skúsenosť s legálnymi návykovými látkami a energetickými nápojmi. S alkoholom má skúsenosti 29 percent, s elektronickými cigaretami 14 percent a so žuvacím tabakom desať percent. Deti a dospievajúci majú skúsenosti aj s nelegálnymi návykovými látkami. Šesť percent z respondentov má skúsenosti s marihuanou, dve percentá s extázou, jedno percento s pervitínom a dve percentá s inými drogami.
Druhou častou témou nebezpečných obsahov sú návody na schudnutie, vrátane stránok propagujúce anorexiu a bulímiu. Výsledky výskumu hovoria o tom, že u 0,5 percenta 11 až 17-ročných smeruje nadmerné používanie používanie internetu k rozvoju závislosti, pričom tieto osoby majú častejšie emocionálne problémy, problémy s pozornosťou alebo s depresívnou náladou a sociálnou fóbiou.
Výskum ukazuje, že takmer štvrtina detí vo veku deväť až 17 rokov má skúsenosti so šikanovaním. Dievčatá boli obeťami častejšie ako chlapci. Výskyt šikanovania v porovnaní s rokom 2021 klesol, narástol ale počet obetí, ktoré sa so šikanou stretávajú denne.
Až 52 percent osôb vo veku 11 až 17 rokov malo v priebehu posledného roku skúsenosti so sexuálnymi obsahmi. Oproti minulému roku to predstavuje pokles o 9 percent. Takúto skúsenosť majú častejšie chlapci ako dievčatá, pričom frekvencia stúpa s vekom. Výskumy hovoria, že 74 percent mladých vo veku 15-17 rokov mali takúto skúsenosť.
Negatívnym zistením, ktorý vyplynul z výskumu je pokles pocitu šťastia a životnej spokojnosti. „Zhruba dve tretiny detí a dospievajúcich vo vzťahu k vojne na Ukrajine prežívajú hnev, smútok a strach,” uviedlo MPSVaR SR a spresňuje, že 44 percent respondentov prežíva hnev, 39 percent smútok a 17 percent strach.
Zdroj: SITA mt, kv
Odporúčané články

Do konca tohto týždňa bude v Starom Meste vytvorená zóna, kde bude najvyššou povolenou rýchlosťou 30 km/h. Dnešným dňom (18. 9.) sa začalo s osádzaním dopravných značiek a doplnením značiek pre pešiu zónu.

Práce na stavbe druhého úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov pokračujú naplno na mostoch, trase, múroch aj kanalizácii. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v piatok (8. 9.) zároveň informovala, že ku koncu sa blíži aj archeologický prieskum, ktorý má momentálne už iba formu dohľadu archeológa nad vykonávanými zemnými prácami.

Už vo štvrtok (31. 8.) večer začnú hráči úradujúceho slovenského hokejového šampióna HC Košice súťažnú sezónu 2023/2024, vstúpia do nej súbojom na ľade švajčiarskeho klubu EHC Biel-Bienne v skupinovej časti Ligy majstrov.