COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína

Ochorenie COVID-19 so sebou nesie oveľa vyššie riziko zápalu srdcového svalu ako vakcína konzorcia Pfizer-BioNTech. Konštatuje to štúdia z Izraela.
Výskumníci z Tel Avivu odhadujú, že na každých 100-tisíc zaočkovaných vakcínou Pfizer sa objavili tri prípady, zatiaľ čo riziko pri nákaze koronavírusom je 11 na 100-tisíc. Zistenia publikovali v stredu v New England Journal z Medicine.
Odborníci z Clalit Research Institute sa zamerali na stovky tisíc zaočkovaných i nezaočkovaných ľudí a samostatne na tých, čo boli nezaočkovaní a buď sa nakazili alebo nie. Keďže sledovali dve rôzne skupiny, mali obmedzené možnosti porovnávania. V štúdii sa zamerali len na vakcínu od Pfizeru a neposkytli rozdelenie výsledkov podľa pohlavia či veku.
Predchádzajúce správy dávali vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna do súvislosti so zápalom srdcového svalu. Tieto problémy sa objavili najmä u dospievajúcich chlapcov a mladých mužov, ktorí si niekoľko dní po očkovaní sťažovali na bolesti hrudníka.
Americké zdravotnícke úrady informovali, že potvrdili asi 800 prípadov súvisiacich s očkovaním, pričom sa objavili dva typy zápalu – srdcového svalu a osrdcovníka.
Zdroj: (SITA, qq;bn/ d.p.)
Odporúčané články

Generálny prokurátor Maroš Žilinak zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Bombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.