Covid-19 vakcíny nespôsobujú neplodnosť, ukazuje nový výskum
Nový výskum poprednej americkej univerzity naznačuje, že vakcíny proti vírusovému ochoreniu COVID-19 nespôsobujú neplodnosť. Vyvracajú tak pochybnosti mnohých odporcov očkovania. Dodatočným zistením štúdie bola spojitosť medzi zníženou neplodnosťou a nakazením sa vírusom.
Štúdia Bostonskej univerzity, publikovaná v Americkom epidemiologickom časopise sa zamerala na páry pokúšajúce sa o počatie. Na výskume sa podieľalo 2,126 žien vo veku od 24 do 45 rokov. Účastníčky každých osem týždňov vyplnili dotazníky týkajúce sa ich reprodukčnej a zdravotnej histórie a iných faktorov. Do úvahy tiež brali aj počet dávok, typ vakcíny, históriu neplodnosti, či dokonca socioekonomické ukazovatele ako zamestnanie či región. Výskumníci analyzovali dotazníky a nenašli žiadnu spojitosť medzi očkovaním a šancou počatia v rámci jedného menštruačného cyklu.
Vedci taktiež upozorňujú na obmedzenia výskumu. Účastníci výskumu sa pokúšali o počatie v rozmedzí 0 až 11 mesiacov po očkovaní, preto vedci nevyvodili konkrétne závery týkajúce sa dlhodobých účinkov. Dávajú však do pozornosti dva možné následky z dlhodobého hľadiska, a to komponenty vakcín a imunitnú odpoveď na očkovanie. Ďalej uvádzajú, že vakcíny sú zo zdravotného hľadiska bezpečné a alergické reakcie na vakcínu sa prejavujú zvyčajne do 15-20 minút po zaočkovaní.
Hoci vedci pri skúmaní nespozorovali žiadnu spojitosť medzi kvalitou oplodniteľnosti a COVID-19 očkovaním vakcínami Comirnaty, Moderna či Johnson, prišli s ďalším zistením, ktoré ukazuje krátkodobé následky po infekcii vírusom. Muži, ktorí mali pozitívny Covid odpoved v rámci daného cyklu preukázali zníženú plodnosť v porovnaní s mužmi, ktorí neboli pozitívne testovaní. Potvrdili sa tak predchádzajúce domnienky, že nakazenie sa vírusom COVID-19 môže spôsobiť dočasné zníženie plodnosti.
Podľa odborníkov podieľajúcich sa na výskume sa jedná o dôsledok, ktorému sa dá ľahko predísť prostredníctvom očkovania. Doktorka Wesselink, vedúca výskumu, sa priamo obracia na ľudí, ktorí majú pochybnosti o očkovaní. „Mnoho ľudí v reprodukčnom veku malo obavy o plodnosť, čo slúžilo ako dôvod, prečo sa nedali zaočkovať,“ spomína v štúdii.
Zdroj: (Oxford Academic, ScienceDaily.com, ML)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.