Dáta poistencov VšZP sú v bezpečí, nedošlo k žiadnemu úniku informácií
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ubezpečuje, že dáta poistencov sú v bezpečí. VšZP v svojom stanovisku potvrdila, že včera sa stala predmetom masívneho kybernetického útoku.
“Napriek útoku nedošlo k žiadnemu úniku dát poistencov VšZP, sú naďalej vysoko chránené, zdravotná starostlivosť nie je ohrozená. VšZP si uvedomuje dôležitosť spracovávania a uchovávania údajov o zdravotnom stave poistencov, preto ochrane osobných údajov venuje maximálnu pozornosť a vykonáva opatrenia na posilňovanie kybernetickej bezpečnosti,” uviedla štátna zdravotná poisťovňa. VšZP dodala, že aktívne monitoruje negatívny trend výskytu kybernetických útokov, pre ktoré prijala súbor bezpečnostných opatrení. “Aj vďaka tomu dnes bola schopná odvrátiť útok takéhoto rozsahu a ochrániť dáta svojich poistencov,” dodáva sa v stanovisku VšZP.
O kybernetickom útoku na VšZP dnes informovali premiér Robert Fico spolu s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. Podľa premiéra sa kybernetický útok proti VšZP začal okolo 12:00 a spočíval v obrovskom množstve pokusov získať citlivé osobné údaje o poistencoch, vrátane diagnóz a už vykonaných aj plánovaných zákrokov. „Momentálne sa bránime úspešne,” konštatoval Fico a dodal, že ďalší vývoj nevedia predpovedať, keďže útok pokračuje ďalej, zatiaľ však dáta z VšZP podľa expertov neunikli.
Podľa ministra zdravotníctva Šaška sa všetci zainteresovaní experti, orgány a inštitúcie snažia zamedziť úniku dát z VšZP. V krízovom a neustálom kontrolnom režime je aj Národné centrum zdravotníckych informácií a všetky orgány rezortu zdravotníctva, predovšetkým štátne nemocnice. Ubezpečil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti a služieb, ktoré poskytuje VšZP, nie je ohrozené. Situáciu monitorujú a o ďalšom vývoji budú informovať.
Premiér na brífingu označil útok na dáta VšZP za učebnicový príklad, ako sa likvidujú neposlušné vlády, ktoré majú na niektoré veci iný názor. Tvrdí, že “tento učebnicový príklad a model na Slovensku realizujú predstavitelia slovenskej opozície, mimovládne organizácie financované zahraničím, veľká časť slovenských protivládnych médií a samozrejme inštruktori zo zahraničia, ktorí sú na území Slovenskej republiky“.
Poslanec NR SR za Progresívne Slovensko Ján Hargaš reagoval na vyjadrenia premiéra Fica, že “ide iba o ďalší kúsok do mozaiky vytvárania strachu a neistoty, ktorú premiér v posledné dni šíri”. Podľa Hargaša sa na príslušných parlamentných výboroch budú pýtať na podrobnosti o kyberútoku na VšZP. Premiérovi Hargaš odporúča “viac akcieschopnosti pri ochrane štátnych systémov a údajov a viac zdržanlivosti pri hľadaní vinníkov a šírení strachu”.
Zdroj:(SITA,tm)
Odporúčané články
Rezort zdravotníctva už rieši problém s e-receptami. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) tlačovej agentúre SITA potvrdilo, že už intenzívne rieši problematiku s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a zástupcami jednotlivých zdravotných poisťovní. Ich cieľom je čo najskôr zmierniť dopad na verejnosť po zmene zákona ohľadom predpisu lieku na strane poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Katastrálne odbory 24 okresných úradov začnú od pondelka 13. januára poskytovať služby. Ako informovalo ministerstvo vnútra, služby budú poskytovať len za okresy vo svojej pôsobnosti. Postupne začnú fungovať pracoviská aj na ďalších okresných úradoch, o čom bude ministerstvo vnútra priebežne informovať.
Mestské časti Košíc dostali v tomto roku rekordnú sumu. Ako informuje mesto Košice, svojim mestským častiam poslalo 16,5 milióna eur. Túto sumu tvorí bezmála 15,2 priamo na ich činnosť z rozpočtu mesta. Taktiež zahŕňa daň za psa, v sume čosi vyše 100-tisíc eur a poplatok za rozvoj viac ako 934-tisíc eur.