Desatina ľudí videla vlani na výplatnej páske menej ako 800 eur, ďalšia desatina mala viac ako trojnásobok
Desatina ľudí pracujúcich na Slovensku mala vlani nižší hrubý plat ako 800 eur. Ak zamestnanec nemal deti a uplatňoval si nezdaniteľnú časť základu dane, narábal mesačne s čistým príjmom pod 632 eur. Najlepšie zarábajúca desatina ľudí na Slovensku dostávala v minulom roku v hrubom základný plat vyšší ako 2 450 eur. Ak išlo o bezdetného zamestnanca, ktorý si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane, v čistom zarábal mesačne viac ako 1 790 eur. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.
Slovenský platový medián predstavoval vlani 1 288 eur v hrubom. Ide o hodnotu hrubej mzdy, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac. Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. Najväčšie regionálne rozdiely sú medzi Bratislavským a Prešovským krajom. Kým v hlavnom meste zarobila v roku 2021 polovica zarábajúcich nad 1 520 eur, v Prešove a okolí sú takéto platy považované skôr za výnimočné. Nad 1 600 eur v hrubom tu napríklad vlani zarábala len najlepšia desatina zamestnancov.
Košický kraj je po bratislavskom regióne v poradí druhým s najvyšším počtom ponúk, ktoré požadujú vysokoškolské vzdelanie. Portál Profesia.sk evidoval vlani v Bratislavskom kraji 11 723 ponúk, ktoré požadovali univerzitný titul druhého stupňa. V prípade košického regiónu išlo o 2 442 inzerátov. „Faktorom, ktorý mohol ovplyvniť aj pomerne vysoký platový medián, je, že až tretina košických ponúk je v informačných technológiách, teda v najlepšie platenej oblasti na Slovensku,” upozornila spoločnosť Profesia. Pri pracovných príležitostiach v Bratislave, ktoré požadujú vysokú školu, sú vyrovnanejšie možnosti z rôznych odvetví. Sektor IT tu tvorí 23 percent.
Zdroj: (SITA, su;mt)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.