Developer za pozemok mesta nakoniec zaplatí

Keď mesto išlo prenajať staviteľovi bytov pozemok na parkovisko za jedno euro, obhajoval to primátor Richard Raši, jeho námestník aj mestskí poslanci za Smer. Samospráva nakoniec predajom plochy na vhodnejšom mieste získa 110–tisíc eur.
Spoločnosť Domov Terasa sa môže pustiť do druhej etapy svojho realitného projektu Galéria City. Od mesta kúpi pozemok na Považskej ulici v Košiciach medzi dvoma bývalými ubytovňami univerzitnej nemocnice, na ktorom postaví parkovací dom. Predaj schválilo na decembrovom rokovaní mestské zastupiteľstvo.
Jednu z budov už firma zrekonštruovala na 98 malometrážnych bytov a rozpredala ich ešte skôr, ako dokončila prestavbu. Rovnako chce Domov Terasa prerobiť aj druhý objekt.
Jej spolumajiteľom je košický zubár Štefan Cuľba. V minulosti mal viacero firiem so 77–ročnou tetou niekdajšieho generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, dnes stále podniká aj s Dušanom Machom, susedom donedávna podpredsedu Smeru Pavla Pašku z adresy Mestský park č. 1. Preto je spájaný s košickou skupinou podnikateľov v zdravotníctve, aktívnou počas prvej a najmä druhej vlády Smeru.

Najprv symbolický nájom
Domov Terasa potrebuje pre svoje nové byty zabezpečiť dostatočný počet parkovacích miest. Prikazuje mu to slovenská technická norma.
Námestník primátora Martin Petruško (Smer) najprv v júni poslancom navrhol, aby firme prenajali vzdialenejšiu voľnú trávnatú plochu na Medickej ulici na výstavbu 138 povrchových parkovacích miest. Cena za nájom 2 795 metrov štvorcových mala byť jedno euro ročne.
Vysvetlil to tým, že ide o prípad hodný osobitného zreteľa, ktorým podľa neho je to, že parkovisko po dokončení by investor odovzdal mestu a bol by tak zachovaný jeho verejný charakter. „Umožníme tým výstavbu ceno
vo dostupných štartovacích bytov pre mladých ľudí. Je to veľmi motivujúce pre mladé rodiny,“ tvrdil Petruško o jednoizbových holobytoch, ktoré firma predávala v prvej etape projektu za cenu 50–tisíc eur.
Raši s rovnakým argumentom vyzýval, že mesto nemá sťažovať situáciu investorovi. V rozprave ho podporili Jaroslav Kaifer, Anna Jenčová aj Otto Brix (všetci Smer), ktorý vravel, že ide o „čisto spoločenský záujem“.
Proti územnému plánu
Návrh nakoniec na júnovom zastupiteľstve neprešiel o jeden hlas. Prispeli k tomu poslanci Igor Jutka (Sieť) a Oto Žarnay (nezávislý), ktorí pred hlasovaním materiálu vyčítali, že betónová plocha namiesto zelenej lúky zhorší prostredie obyvateľov v okolí Medickej.
Miestny aktivista Zdenko Lipták navyše zverejnil, že schválením nájmu by sa mesto dostalo do rozporu s vlastným územným plánom. Samospráva ho zmenila vo februári 2014 kvôli prvej etape projektu Galéria City. Súčasťou zmeny bol aj záväzný regulatív, ktorý prikazuje stavať parkovacie miesta pre dva bytové domy na Považskej len v priestore medzi nimi.
Developer po neúspešnom prvom pokuse už navrhol, že kúpi mestský pozemok práve na tomto mieste a postaví tu garážový dom. Plochu už mal v nájme, ktorý dostal, keď prerábal prvú budovu na Považskej. Postavil tam 118 povrchových státí pre autá zo zatrávňovacích dlaždíc.
„Tento návrh riešenia dopravy je v súlade so záväznými regulatívmi regulačného plánu obvodového centra Terasa, podľa ktorého sú potrebné plochy statickej dopravy pre jestvujúce a navrhované objekty
bývania realizovať vo vnútri územného bloku,“ dáva za pravdu Liptákovi Útvar hlavného architekta mesta Košice vo vyjadrení k predaju pozemku.
Kúpnu cenu 110–tisíc eur za výmeru 2 400 metrov štvorcových určila majetková komisia mestského zastupiteľstva podľa znaleckého posudku. Aj tento priamy prevod vlastníctva museli poslanci schváliť ako prípad hodný osobitného zreteľa, ktorým je podľa materiálu výstavba parkovacích miest pre zrekonštruované bloky.
Predpoveď nevyšla
O kúpu pozemku medzi svojimi budovami žiadal developer sám, keď mu nevyšiel pokus s plochou na Medickej. Nepotvrdila sa tak predpoveď primátora aj mestského poslanca a starostu terasy Jána Jakubova (Smer), že ak developer nedostane od mesta plochu na parkovisko za symbolický nájom, povinnosť vybudovať parkovacie miesta obíde tým, že bude ponúkať priestory na prechodné, nie trvalé bývanie.
„Nebude to prechodné ubytovanie pre sociálne slabšie skupiny, ale pre ľudí, ktorí si autá môžu dovoliť. Môže sa nám stať, že tam nebudeme mať parkovacie miesta, ale budeme mať oveľa viac áut,“ tvrdil v júni Raši.
Na rokovaní v decembri už námestník, primátor ani poslanci Smeru predaj pozemku nijako nevysvetľovali. Nevystúpil ani konateľ Domova Terasa Igor Hudák, aj keď bol prítomný.
—
Firma písala poslancom o vymyslenom spore
Majiteľom Domova Terasa je so Š. Cuľbom aj Róbert Probstner, ktorý vlastní známu košickú reklamnú agentúru Hi-Reklama. Pred decembrovým zastupiteľstvom poslal niektorým poslancom list.
Sťažoval sa v ňom na mediálne útoky a aktivistu Z. Liptáka. Podľa Probstnera Lipták zverejňuje len „osobné názory“, ktoré sa nezhodujú s názormi obyvateľov Považskej. „Osobný negatívny postoj pramení z osobné
ho sporu z minulosti,“ napísal.
Lipták na list na svojej webstránke reagoval, že o nejakom spore s Probstnerom nemá „ani šajnu“. Tvrdí, že vysvetlenie nedostal ani od neho, keď sa ho na to pri stretnutí pýtal.
Vyzval ho, aby ho firma dala na súd, keď tvrdí, že ju poškodzuje. „Súdne pojednávania sú verejné, takže sa verejnosť dozvie o veciach okolo smeráckeho projektu na Považskej 40,“ uviedol Lipták.
Z listu spolumajiteľa Domova Terasa vyplýva, že parkovací dom bude slúžiť len vlastníkom bytov Galéria City. Parkovacie miesta môže firma ponúkať v cene bytu alebo ich bude predávať osobitne.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články

Už od zajtra 6. marca do 10. marca majú žiaci na východnom Slovensku jarné prázdniny a s nimi spojené množstvo voľného času. Akými aktivitami ich môžu žiaci stráviť? Prinášame vám tipy na výlety a aktivity v Košiciach a okolí.

Počas nadchádzajúceho týždňa (6. 3. – 10. 3.) čaká Košičanov niekoľko zmien, predovšetkým spojených s dopravnou situáciou. Prinášame vám preto prehľad udalostí a zmien, o ktorých by ste mali určite vedieť.

Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?