Dezinformácie valcovali internet aj v roku 2021
Šírenie nepravdivých informácií pokračovalo aj v minulom roku. Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku zverejnila správu o dezinformáciách. Overovanie pravdivosti informácií je mimoriadne dôležité, a preto polícia odporúča sledovať profil Hoaxy a podvody. Niektoré dezinformácie sú schválne vytvorené za účelom uspokojenia vlastných psychologických potrieb.
Pandémia si so sebou niesla aj nával hoaxov, ktoré bolo potrebné vyvrátiť. Z 189 neprávd sa až 151 týkalo pandémie, teda témy, neodmysliteľne patriacej medzi najpreberanejšie. „Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila. Dezinformácie zasahovali všetky oblasti, ktoré sa priamo či nepriamo týkali pokračujúcej pandémie,“ uvádza Polícia SR vo svojej správe. Obsah dezinformácií sa týkal najmä očkovania, falošných úmrtí či údajného preháňania o vážnosti situácie.
Populárnym sa stalo aj takzvané retrospektívne vytváranie hoaxov, ktoré má na svedomí stránka: Dnes hoax, zajtra pravda. Práve kvôli takýmto typom hoaxov bola vytvorená samostatná informačná kampaň. Niektoré dezinformácie išli do extrémov a pacienti infikovaní vírusom často priznávali, že sa nechránili a neboli ani očkovaní, a to práve z dôvodu viery v dezinformácie.
„Dezinformácie sa stali hybridným nástrojom ako forma útoku na záujmy Slovenskej republiky a bezpečnosť jej občanov.“ V sumári masovo zdieľaných informácií sa objavil aj tajný plán Billa Gatesa, tajné čipovanie ľudí či vymyslené zdravotné následky pri nosení rúšok.
Zdroj: Policajný zbor Slovenskej Republiky
(VT)
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.