Dnes oslavujeme sviatok svätých Cyrila a Metoda
Dňa 5. júla si Slovensko pripomína príchod solúnskych bratov, svätých Cyrila a Metoda, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v šírení kresťanstva a vzdelanosti medzi Slovanmi. Tento štátny sviatok je venovaný ich prínosu, najmä príchodu na Veľkú Moravu v roku 863, kde priniesli vieru, zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili liturgické a biblické texty do staroslovienčiny.
Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku. Metod sa narodil okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo a stal sa správcom veľkej byzantskej župy s prevažne slovanským obyvateľstvom. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole a po skončení štúdií zastával významné funkcie, vrátane pozície bibliotekára carihradského patriarchu a prednášateľa na cisárskej škole. Vďaka svojmu vzdelaniu získal prezývku „filozof“.
V roku 855 bratia odišli do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii, no cisár Michal III. ich čoskoro poslal ako poslov k Chazarom. Počas tejto cesty našli na Kryme pozostatky svätého Klementa, štvrtého pápeža, ktoré neskôr preniesli do Ríma. V roku 863 ich cisár poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu, kde zostavili hlaholiku a preložili liturgické a biblické texty do staroslovienčiny.
Cyril a Metod nielen hlásali evanjelium, ale tiež pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín prijal meno Cyril a vstúpil do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Metod sa stal arcibiskupom a apoštolským legátom pre územie Veľkej Moravy, no počas cesty z Ríma bol zajatý bavorskými biskupmi a väznený vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a bol pochovaný v hlavnom moravskom chráme, ktorého presná lokalizácia nie je známa.
Sviatok svätých Cyrila a Metoda sa na Slovensku slávi 5. júla, zatiaľ čo v neslovanských krajinách pripadá na 14. februára. V roku 1980 pápež Ján Pavol II. vyhlásil Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Ich príchod a misijná činnosť predstavujú nepopierateľný význam pre slovenský národ v duchovnej, kultúrnej, vzdelanostnej a právnej rovine. Na Slovensku sú im zasvätené mnohé kostoly a inštitúcie.
Táto historická udalosť je každoročne pripomínaná celoslovenskými oslavami, ktoré majú štátnoreprezentačný a kultúrno-spoločenský charakter, často sa konajú na hrade Devín, významnom sídle Veľkomoravskej ríše.
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.