Dnes si pripomíname košickú tragédiu električky číslo 6
Dátum 30. 10. 1978 sa zapísal ako tragický dátum v dejinách Košíc. Od najväčšej tragédie v Košiciach už ubehlo 44 rokov. Známa električka číslo 6 sa v skorých ranných hodinách vo vysokej rýchlosti vykoľajila. O život prišli dospelí ale aj deti, mnohým museli amputovať ruky a pohľad na haváriu bol hrôzostrašný.
Ako došlo k tragédii?
Bolo to úplne bežné októbrové sychravé pracovné ráno, kedy sa dospelí potrebovali dostať do práce a študenti zasa do škôl. Električka číslo 6, ktorú viedla vodička Marta Lileková mala v tento deň prejsť svoju obyčajnú trasu. Niektoré zdroje tvrdia, že vodička upozorňovala na to, že brzdy v ten deň nefungujú ako majú a iné zasa, že vodička zazmätkovala, a teda, že zlyhal ľudský faktor.
Do električky, ako v každý iný deň nastupovalo množstvo ľudí, v ten deň bola naplnená takmer 200 cestujúcimi, z ktorých boli po nehode mnohí zmrzačení. Električka zastavila na poslednej zastávke pred vykoľajením, dnes sa táto zastávka volá Nová nemocnica. Z kopca smerom na amfiteáter však električka nabrala vysokú rýchlosť, vykoľajila sa a niekoľko metrov sa vagóny šmýkali po zemi. Cestujúci a ani vodička podľa dostupných informácií nepoužili záchrannú brzdu.
Aké boli dôsledky?
Po prevrátení prvého vozňa sa prevrátil v tesnom závese aj druhý vozeň. Po prevrátení všetci tí, ktorí mohli chodiť vybiehali z električky cez okná. V celom okolí ležali zakrvavení ľudia, mŕtvi ale aj takí, ktorým pri náraze odtrhlo končatiny či mali rôzne pomliaždeniny. “Niekoľko desiatok ľudí ma rozdrvené, odtrhnuté alebo pomliaždené ruky,” uvádza dokument s názvom Najväčšie tragédia Slovenska, ktorý tento incident zaznamenal v troch častiach.
Po nehode boli do niekoľkých minút na mieste aj zdravotníci či okoloidúci, ktorí sa snažili pomôcť. Ľudí odvážali do okolitých nemocníc a snažili sa ich zachrániť. “Tí ľudia, ktorí sedeli na strane, kde sa električka prevrátila mali minimálnu šancu na prežitie pretože sklá sa pri páde určite rozbili a tá masa ľudí, ktorá na nich tlačila ich zmasakrovala,” opísala tragédiu v dokumente jej účastníčka Eva Motýľová.
Medializované informácie tvrdia, že pri tragédii zahynulo dokopy 9 ľudí. Medzi najmladšími boli aj študenti pod 18 rokov. Mnohí ďalší utrpeli zranenia, ktoré ich poznačili na celý život. “Cíti fyzickú bolesť ale ani nevníma, že má ľavú končatinu prakticky odtrhnutú od tela. Jednou rukou sa držala operadla a druhým ramenom spadla do rozbitých okien,” dokument opisuje jednu z cestujúcich.
Rodinní príslušníci sa pomaly začali dozvedať o nehode, a preto svojich blízkych hľadali nielen na mieste nehody, ale aj v okolitých nemocniciach dúfajúc, že ich nájdu živých. Tragédia mala niekoľko príbehov so smutným koncom a v mnohých prípadoch mali ľudia trvalé následky, ktoré ich poznačili v nejakom zmysle na celý život. Aj napriek tomu, že od tragédie ubehlo dnešným dňom (30. 10. 2022) už celých 44 rokov, mnohým zostal tento deň zapísaný v pamäti až doteraz.
(VT)
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.